ČERVENEC

28. ČERVENEC (PÁTEK)

Venku pálí sluníčko, ale tady v redakci máme díky (nebo kvůli?) klimatizaci na tvářích téměř jinovatku. Také už několik kolegů skončilo s neschopenkou doma, ať už kvůli nachlazení či zablokování různých částí těla, vystavených trvalému průvanu. Fakt je těžké říci, jestli je lepší být na sluníčku nebo spíše takto někde v kanceláři pod "kontrolou" klimatizace....Pokud jste příznivci sluníčka a budete u nás na Slovácku či Horňácku, zkuste v neděli vyrazit směr Strání - Květná, od půl desáté tady začínají pod Velkou Javořinou tradiční slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Chvilku mi trvalo, než jsem program našel, ale nakonec jsem byl úspěšný - takže tady je soupis účinkujících: DH Javorinka zo Strání, detský folklórny súbor Krajňanček z Krajného, folklórny súbor Pentla z Boršic, folková skupina Slniečko z Piešťan, súbor moderného tanca Aura z Trenčína, folkórny súbor Světlovan z Bojkovic, folklórny súbor Slněčnica z Piešťan, folklórny súbor Skaličan zo Skalice, mužský a ženský spevácký sbor , CM Burčácí a chasa z Míkovic, country skupina Dostavník z Bánoviec nad Bebravou, Dychová hudba Borovienka z Lančára a Tamburaši zo Strání.

Osobně bych tedy zvolil spíše variantu kamaráda Staně Dufky, který s manželkou a dalšími Lhoťany odjíždějí na celý víkend na vodu. Mě čekají práce na lhotském domečku, rád bych ale také stihl několik dalších věcí, například nahrát či nafotit další zajímavé krajany. Omlouvám se, že jsem zatím nedal na stránky informace o lhotských hodách či Horňáckých slavnostech, ale každý den jsem v práci až do večera. Tímto se omlouvám i několika dobrým duším, které mi napsaly pěkné mejlíky, ale já jsem ještě nestihl sepsat odpověď.

Pokud jde ještě o kulturu, program v našem regionu je i tento víkend opět bohatý, končí Letní filmová škola v Uherském Hradišti, v sobotu hraje v Buchlovicích Čechomor, v Bzenci se koná pouť s vystoupením řady kapel, v mnoha vesnicích jsou dnes i zítra zábavy, příznivci dechovky určitě vyrazí v neděli ve čtyři odpoledne do lázeňského parku v Ostrožské Nové Vsi, kde bude vyhrávat Novovešťanka. Vstupné pouhých 30 korun. Vy, kteří nejste z našeho kraje to možná netušíte, ale dechová hudba je na Slovácku velmi populární, zřejmě populárnější než hudba lidová, tedy "cimbálovka". Sám tomu nejsem rád, ale zároveň vím, že dechovka mnoha lidem u nás přece jen ulehčuje jejich mnohdy nelehký život. A v takovém případě má tato hudba přece jen nějaký smysl - co říkáte?


27. ČERVENEC (ČTVRTEK)

Příznivci fotbalu si můžou přečíst pod OSTROŽSKOU LHOTOU a FOTBALEM VE LHOTĚ zprávu od Staně Dufky, která by byla ještě loni zřejmě nemyslitelná. Naši fotbalisté totiž ve středu porazili Kunovice 1:0! Ano, Kunovice, ty Kunovice, které ještě loni hrály druhou ligu a občas pomýšlely i na ligu nejvyšší! Jenže v celém sportovním klubu nastalo zemětřesení a mužstvo bude letos hrát soutěž podstatně nižší. To ale nijak nesnižuje úspěch našich fotbalistů, vítězství je to určitě cenné! V žádném případě by to ale nemělo naše fotbalisty ukolébat v přípravě na novou sezónu!
25. ČERVENCE (ÚTERÝ)

Milí přátelé těchto stránek, přeji vám všem po dovolené hezký den a pokud se na dovolenou teprve chystáte, tak se na ní moc neflákejte... Postupně se budu snažit dostat na tyto stránky řadu textů i foteček, ale prosím vás o trpělivost, bude to chvíli trvat.

Zatím snad jen zaznamenám, že Lhota má za sebou opravdu hektický víkend, kdy se u nás tancovalo, zpívalo i sportovalo. Hody se móóóóć vydařily, brzy vám o nich napíši a ukážu i několik fotek. Byly to přitom hody dosti vzácné, ještě nikdy v minulosti se totiž nekonaly u nás ani v širokém okolí hody ženáčů, tedy takové, které byly zcela v režii ctěnných manželek a manželů - a také jejich dětí.

Samozřejmě o víkendu nezaháleli ani lhotští sportovci, tenisté absolvovali svůj další turnaj (informace o něm najdete v opravdu výborném podání pod Ostrožskou Lhotou a tenisem), fotbalisté se dál připravovali na novou, dosti náročnou sezónu (informace najdete už od neděle pod fotbalem v Ostrožské Lhotě). Utkání jsem neviděl, ale vzhledem k nepříznivému výsledku odhaduji, že někteří hráči zvoli pro svou přípravu sice hřiště, ovšem v nesprávné době - kdy tady byla zábava.

Pokud jde o pohled za naše lhotské hranice, nepochybně nejvíce lidí vyrazilo do nedaleké Velké nad Veličkou na Horňácké slavnosti. Hodně jsem se na ně chystal, ale když jsem v pátek do Velké přijel, musel jsem brzy za naší nemocnou Aničkou. Lépe řečeno, jel jsem shánět léky na snížení horečky, čímž jsem měl tu čest podívat se i na druhou velkou akci v našem regionu - na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. Město je jejími účastníky doslova obsypáno, však si o této akci můžete přečíst stovky článků a také se o ní mnohé dozvědět každý den v televizi. Osobně jsem si povzdechl, že pro náš region by mělo větší smysl, kdyby se mediální pozornost věnovala alespoń trošku něčemu jinému, a to tomu, že v celém okrese nenajdete po osmé hodině večer jedinou otevřenou lékárnu! Neuvěřitelné!

Na Horňácké jsem se už o víkendu nevrátil, ale určitě se na těchto stránkách setkáte s podrobnostmi z letošního ročníku i s několika fotečkami. Jen to bude chvíli trvat.

To je zatím všechno, během týdenního volna jsem kromě práce na našem domečku udělal také několik věcí na tyto stránky, postupně je sem budu opravdu umisťovat, začnu lhotskými hodami a horňáckými slavnostmi....

A teď už musím pracovat, čeká mě zjišťování, jak že to bylo s rychlou jízdou ministra Bublana po dálnici. Takže poněkud jiné téma než milované Slovácko :)
22.ČERVENCE(SOBOTA)

Pod fotbalem ve Lhotě najdete zápas našeho mužstva proti fotbalistům z Boršic u Buchlovic
21. ČERVENCE (PÄTEK)

Jsem na dovolené (poněkud pracovní), podrobněji se ozvu snad v pondělí. Dnes ale naprosto aktuálně přináší Staňa Dufka výsledek druhéhé přípravného utkání našich fotbalistů proti mužstvu I.A třídy Jihomoravského kraje Kordárny Velké nad Veličkost. Podrobnosti najdete pod OSTROŽSKOU LHOTOU a FOTBALEM. Mimochodem, naši hráči přijeli do Velké právě v den, kdy tady začaly proslavené Horňácké slavnosti. Určitě se o nich na těchto stránkách zmíním - po "dovolené"...
16.ČERVENCE (NEDĚLE)

První příprava našich fotbalistů proti mužstvu I.A.třídy Ořechova. Podrobnosti najdete pod Fotbalem ve Lhotě.
14. ČERVENCE (PÁTEK)

"Čertík" Anička běhá kolem mě, nemám moc času na psaní, takže jen v rychlosti. Aktualizoval jsem tipy na víkend, přidal jsem program hodů u nás ve Lhotě a také na stránky umístil první reakci na neúčast radnice na setkání Lhot a Lehot. A v neposlední řadě - podívejte se pod OSTROŽSKOU LHOTU na fotečky ze zajímavého církevního setkání , které u nás proběhlo. Musím končit, Anička vytahuje odpadky z koše....
13. ČERVENEC (ČTVRTEK)

Jeden příspěvek z naší Ostrožské Lhoty. Bohužel neradostný, kterému prostě nevěřím. Nebo lépe řečeno - věřím, ale považuji ho za neuvěřitelný...Najdete pod OSTROŽSKOU LHOTOU a DĚNÍM V OBCI...
12. ČERVENEC (STŘEDA)

Abych co nejrychleji vyhověl Adélce z Horňácka (viz její příspěvek v CHATU), umístil jsem pod HORŇÁCKO fotečky z kosení v Malé Vrbce. Rád bych k nim časem napsal text i popisky, stále více cítím, že samotné fotky nemají příliš vypovídací hodnotu a není z nich samozřejmě cítit, o jak krásnou akci ve Vrbce jde a jaká atmosféra tam panuje. Mimochodem, Adélka je ta milá (a pěkně ukecaná) holka na poslední fotce s maminkou - a najdete ji také na některých dalších fotkách. Tak, a teď mám od ní klid! :) :)
11. ČERVENEC (ÚTERÝ) - větší aktualizace

Upřímně se přiznám, že bych byl dnes mnohem raději ve Lhotě, kde se koná slavnostní mše, než tady v Praze při sledování jednání o nové vládě. Na mši ve Lhotě přijedou mimo jiné zajímaví kněží, kteří se znali se slavným lhotským rodákem P. Šuránkem. Povyprávět si s nimi o něm by mělo velký smysl i užitek, jsem přesvědčen, že o našem lhotském rodákovi by se měla napsat kniha, taková kniha, která by ho čtivým způsobem přiblížila i lidem, které třeba zatím vůbec nezajímá...

V minulých dnech jsem se pokusil stránky zaktualizovat, ať si tedy kliknete na SLOVÁCKO, HORŇÁCKO nebo OSTROŽSKOU LHOTU, všude najdete nové texty či fotky. Snad vás něco z toho zaujme...

Rád bych se ještě zmínil o dvou věcech. Tou první je nádherná akce Sdružení dobrovolných aktivit INEX a českého ministerstva zahraničí, díky kterým do České republiky přiletěl tým amatérských hráčů, kteří žijí v Keni, v jedné z nejchudších částí Afriky. Dnes se tito hráči představili v Praze, v dalších dnech budou putovat po dalších místech, například ve čtvrtek od tří odpoledne se představí v Brně, v Novém Lískovci. Ano, v takových akcích vidím smysl fotbalu, ne v tom, jak řada předražených prvoligových hráčů se potuluje po hřišti v mdlém tempu, které jim píská zkorumpovaný rozhodčí, na něhož pokřikuje hrstka diváků...
A druhá věc? Považuji za strašnou škodu, že tady v Praze prakticky nelze narazit na knížky z regionů, přestože v různých místech Čech y i Moravy vycházejí nádherné knihy. Dnes jsem si ale všiml, že tady na pražském Smíchově mají přímo ve výloze knihkupectví knihu - světe, div se - o hradu Buchlovu od "krajana" Bořka Žižlavského. Hurá, hurá, hurá! Jen více takových kapek!
7. ČERVENEC (PÁTEK)

Přeji vám hezký, poněkud podivný - a pro mnohé volný - pátek. Pokud nemáte ještě na víkend program a jste z jihu Moravy, zkuste vyrazit do Hroznové Lhoty, kde se setkají zástupci Lhot a Lehot z celé země. A tedy i od nás ze Lhoty Ostrožské! Rád bych se jel také podívat, ale čeká mě pracovní pátek i víkend tady v Praze. Program v Hroznové Lhotě najdete pod TIPY na hlavní stránce tohoto webu, myslím, že je zajímavý, jen jsem čekal, že bude víc postaven na pořadech samotných Lhoťanů, vypadá to spíš na estrádu s "pražskými umělci", i tak má ale smysl zajet se na Lhoty podívat!

Pokud jde o TIPY, připojil jsem ještě další dva, které mi poslal Tonda Vrba z Horňácka. V obou případech jde o skutečné lahůdky, na Javornickém zpívání a Horňáckých slavnostech prostě nemůže být špatně, pokud máte jen trošku času, neseďte doma a vydejte se na Horňácko. Nejlépe pěšky nebo na kole - a s pleskačkou slivovice! :)

Do pondělí slibuju, že na stránky přidám několik novinek, například fotky z vystoupení našeho Háječku ve Strážnici i s doplňujícím textem, Horňáky na Všesokolském sletu i dva poněkud neobvyklé texty -v jednom se zkusím podívat ještě na festival ve Strážnici, v druhém na oslavy v Kuželově. Vše doplněno fotkama. A abych nezapomněl! Pokusím se umístit na stránky také fotečky s popiskama Sokolů, s nimiž jsem během sletu mluvil!

Když jsem dnes ráno vstal, podíval jsem se na ČT 2, kde běžela Folklorika právě ze Strážnice. Hezky udělaná půlhodinka se zajímavými záběry i názory, potěšilo mě, kolik dalších pěkných věcí bylo ve Strážnici k vidění, když jsem tam zrovna nebyl nebo se pohyboval na jiném místě. Pokud někdo máte zájem, Folkloriku jsem si nahrál, můžu půjčit. Stejně jako včerejší Všesokolský slet, například tanečníci z Horňácka tam byli k vidění hněd několikrát. A když jsem u televize - pokud u ní budete zcela náhodou dnes odpoledne, podívejte se na kratičký dokument o spisovateli Viktoru Fischlovi. Byl to fantastický muž a výborný spisovatel, jeden z mých nejoblíbenějších...Nahrávám, půjčím....

A na závěr - na hlavní stránce jsem trošku obměnil a doplnil odkazy na jiné internetové stránky, blízké mému srdci. Zkuste se třeba na některé podívat...

6. ČERVENEC (ČTVRTEK)

Včera se mi na Všesokolském sletu podařilo být při generálce na ploše stadionu a musím se přiznat, že to byl jeden z největších zážitků za poslední léta. Nádhera! Těžko o tom psát, nemá to příliš smysl. Ale pozorovat například z bezprostřední blízkosti vystoupení Věrné gardy, Sokolů, jejichž věk mnohdy překročil osmdesátku, je něco, na co se nedá zapomenout. Jejich nasazení, obrovská vůle, nadšení, skutečná radost z pohybu, nefalšovaná láska k vlasti, jsou něco, co se dnes už příliš nevidí. Přitom panovalo úmorné vedro, oni přesto stáli mnohdy na nohách i několik hodin, protože samotnému vystoupení předcházelo předlouhé čekání a příprava. Některé Sokoli jsem si nafotil i nahrál, pokusím se v příštích dnech jejich povídání zprostředkovat. Mnozí z účastníků by stáli za zaznamenání...

Samozřejmě jsem našel i Horňáky, fotil jsem je, trošku i zpovídal, co nejdříve sem tento příspěvek umístím, jsou to borci. Myslím, že vůbec se neztratili, už díky svým nepřehlédnutelným krojům, na stadionu navíc tančili hned před tribunou. A když jsem se dnes díval na televizi, několikrát si je kamera také našla. I jejich vystoupení bylo krásné, pokud jste se dívali, mohli jste uslyšet také horňácké písničky. Přitom jsem potkal v krojích také několik známých tváří, například z Uherského Hradiště, Kunovic i od nás z Ostrožské Lhoty....Po skončení sletu jsem si osobně vyslovil jedno přání - v roce 2009 toužím být přítomen na celosvětovém setkání Sokolů, které bude v americkém Chicagu...Tož nevím, upřímně řečeno, nevím, co budu dělat a kde budu bydlet za měsíc, ne tak za tři roky :)
5. ČERVENEC (STŘEDA)

Pokud máte možnost, zajděte se podívat na Všesokolský slet v Praze, který má právě dnes a zítra na programu hlavní vystoupení.Včera jsem se byl podívat v sídle Sokolů - v Tyršově domu - a byl jsem nadšený tam panující atmosférou. Bylo opravdu zajímavé poslouchat například starší příznivce tohoto hnutí, kteří přiletěli z celého světa. A bylo zajímavé také sledovat gymnastická vystoupení například mladých Sokolů z  Ameriky i dalších zemí. Jinak v samotném Tyršově domě je ústředí celé akce, tady můžete vidět i velmi zajímavé výstavy nebo máte možnost si popovídat se samotnými účastníky sletu, hlavní vystoupení jsou na Strahově. Veškeré podrobnosti najdete na stránkách www.vsesokolskyslet.cz
Zkuste přijít, třeba už proto, že tak podpočíte myšlenku Sokola, kterou osobně považuji za velmi důležitou...A lidem, kteří přijeli z celých Čech, Moravy i ze světa uděláte obrovskou radost!
4. ČERVENCE (ÚTERÝ)

- Víkend (tedy několik málo hodin) jsem strávil na Slovácku, s manželkou a Aničkou jsme přijeli v sobotu v poledne a v pondělí brzy ráno jsem se Šohajem (krásný název pro rychlík, směřující na hlavní město), vrátil do Prahy, holky jsem tentokrát nechal odpočívat na Moravě. Byla to nádherná cesta, miluju jízdu vlakem a stále více jsem přesvědčen, že nejkrásnější pohled na svět je právě z vlaku, od železničních kolejí. Opravdu!!! I když se musím omluvit milovníkům koní, na koni jsem ještě neseděl, je možné, že ten náš svět je z koňského sedla ještě krásnější. Ale myslím, že vlak by byl koním vážný konkurent, pociťoval jsem to při pondělní cestě i nedávno, když jsem se jel vlakem podívat do Ostravy na výstavu fotografa Jindřicha Štreita. Myslím, že kdyby České dráhy slevnily cenu drahých jízdenek a naopak na ně připsaly upozornění, jak působivý je například východ slunce právě z vlaku, možná by se dočkaly i více cestujících. Krajina kolem kolejí se totiž zdá většinou neporušená, je přirozená, jakoby zůstávala po desetiletí či staletí neměnná, nic vás neruší například na rozdíl od tisíci věcí kolem silnic, strašně se těším, že jednou vezmu foťák a vydám se po kolejích neznámo kam, protože pohled z kolejí musí být krásný kdekoliv na světě...

- O železnici jsem tady ale nechtěl psát, ze všeho nejvíce jsem se chtěl zmínit o oslavách v Kuželově, kde slavili 600. výročí založení této horňácké vesničky se 400 obyvateli. Pokusím se tady něco o těchto oslavách napsat, zkusím přiložit i pár fotek, zatím jen napíši, že oslavy to byly dojemné. Zvláště sobotní večerní program s názvem Rodáci sobě byl nádherný, ovšem také odpoledne v kostele či výstavky ve škole stály za pozornost a návštěvu. A co teprve knížka napsaná u této příležitosti či disk s písničkama a fotkama Kuželovjáků. Paráda! Určitě se budu ještě ke Kuželovu na těchto stránkách v budoucnosti vracet, určitě to je místo, které člověka inspiruje k dalšímu psaní i zkoumání...Navíc jsem potkal zase tolik zajímavých lidí...

- V neděli už jsem se věnoval rodině, dopoledne jsem ale ještě zajel na výstavy v Kuželově (proč takové místní výstavky na vesnicích trvají jen přes víkend? Strašná škoda!) a potom se pustil do nahrávání rozhovoru s jednou tetičkou v nedalekém Javorníku. Také vám ho tady někdy přinesu, stejně jako bych chtěl napsat o samotním Javorníku. Mimo jiné jsem tady uviděl jedno magické místo, kde jakoby se čas zastavil někdy v minulém století...Samozřejmě bylo u nás na Slovácku v neděli mnoho zajímavých akcí, například v Uherském Ostrohu Galuškovo Slovácko (moc této akci fandím, Ostroh má své kouzlo a každá akce, která sem přinese život, je nesmírně důležitá), ale odpoledne už jsem vyměnil diktafon s foťákem za kočárek s Aničkou...Doporučuji!!! :)

- Zítra přijíždí do Prahy zpěváci a tanečníci z Horňácka, budou vystupovat jako kulturní doprovod na Všesokolském sletu! Není to paráda?! Těším se, že uvidím šéfa mužského sboru z Hrubé Vrbky pana Miškeříka i další, rád bych je nafotil a také něco o jejich návštěvě napsal, uvidíme,co půjde. Láká mě i samotný slet, mám Sokoli rád, hlavní vystoupení jsou připravena na středu večer a čtvrtek odpoledne, generální zkoušku mají Horňáci ve středu po poledni, samotné vystoupení je naplánováno na čtvrteční odpoledne, můžete je vidět i slyšet v pořadu Tance domova. Přijďte se podívat!

- Dva volné dny bych chtěl využít k doplnění těchto stránek, zrušil jsem kvůli tomu i cestu na Velehrad, lákalo mě napsat o velehradských slavnostech poněkud jinak, pohledem různorodých projektů, které tam jsou k vidění a téměř se o nich nepíše, ale odkládám si to osobně na příští rok. Přece jen se mi nahromadilo příliš fotek a textů, které musím teď nějak upravit a zpracovat...Takže - hezké svátky!!!