Co se děje ve Slovácku?! (11. srpen 2006)

V posledních dnech vyšlo v novinách několik článků, které poukazují na nedobrou atmosféru v klubu. Tady je jejich přehled:Slovácké noviny - 11.8.2006

Fotbalovým Slováckem otřásá skandál

Uherské Hradiště (ms) - Fotbalovému klubu 1. FC Slovácko hrozí skandál nebývalých rozměrů. Maďarský útočník Thomas Sowunmi totiž vedení týmu obvinil z toho, že zfalšovalo jeho podpis na smlouvě, kterou následně zaregistrovalo u fotbalového svazu. Šéf představenstva klubu Jan Řezník však jakékoli pochybení odmítá, kauzu tak pravděpodobně rozsoudí až arbitrážní komise Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS).

„Sowunmi odmítá hrát za naše mužstvo, neplní si podmínky své smlouvy,“ tvrdí médiím funkcionáři klubu. Všechno však může být jinak. Sowunmi totiž tvrdí, že smlouvu vůči němu naopak neplní klub. „Klub vůči mé osobě neplní závazky, poslední peníze jsem od něj dostal 18. dubna,“ tvrdí a dodává, že do celého případu policii, ČMFS, UEFA či FIFA nechtěl zatahovat, ale naopak se s klubem v klidu domluvit. „Teď však již nemám jinou možnost. A potom, co jsem byl nucen absolvovat, si nedovedu představit, že bych tady pokračoval,“ dodal.

Dalším velkým problémem je to, že klub nechal na ČMFS zaregistrovat hráči českou verzi smlouvy, na níž f guruje podpis, který podle Sowunmiho slov ale není jeho. Pokud by to byla skutečně pravda, hrál maďarský útočník celý rok českou nejvyšší soutěž s neplatnou smlouvou.

„Českou verzi smlouvy Sowunmi podepsal a o žádném falšování nic nevím. Jestli to udělal tehdejší sportovní ředitel pan Baránek nebo Sowunmiho manažer, to netuším. Už jsem podal trestní oznámení,“ dodal Řezník

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mladá fronta DNES - 10.8.2006

Bývalý kouč čeká celé léto na konec smlouvy

Uherské Hradiště, Praha (raš ) - Před dvěma měsíci odvolal šéf fotbalového Slovácka kouče Stanislava Levého, který je od té doby na neplacené dovolené.

I přes sliby, že se s ním klub brzy dohodne na ukončení smlouvy, Levý stále oficiálně zůstává trenérem prvoligového týmu. „S panem Levým bude provedena určitá dohoda po jeho návratu z dovolené,“ tvrdil předseda představenstva 1. FC Slovácko Jan Řezník 29. května, když do funkce uvedl nového kouče Jiřího Plíška.

Levý se na konci června vrátil z mistrovství světa a od té doby mu nezbývá, než nečinně čekat doma v Praze. Kdyby mu dorazila nabídka na nové trenérské angažmá, musel by ji odmítnout, protože je stále vázaný ve Slovácku.

„Aktuální zprávy od mého právníka zní tak, že se máme s panem Řezníkem sejít příští týden. Tak uvidíme,“ řekl Levý včera.
I když jej Slovácko tlačilo k tomu, aby na lavičce oficiálně skončil z vlastní vůle, kouč vytrval. „Ať byly důvody mého odvolání jakékoli, musí klub postupovat přesně podle toho, co píše smlouva.“

Hlavním důvodem k jeho odvolání mělo být nepříliš časté využívání odchovanců týmu v ligových zápasech. A to přesto, že pravidelně hrávali mladíci Lysoněk a Kúdela.

Jak vypadá současnost? V prvních dvou podzimních kolech si ani jeden z nich nezahrál byť jen minutu. Šanci dostali třeba hráči, které klub získal na hostování a za pár měsíců či za rok je pošle do domovských klubů. „Určitě je to zajímavé a o něčem to vypovídá,“ podotkl Levý.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mladá fronta DNES - 10.8.2006

Šéf klubu: Pořád s něčím bojuju

Uherské Hradiště (raš ) - Fanoušci mu nemohou přijít na jméno. Když odvolal oblíbeného trenéra Levého, protestovala skupina nejvěrnějších před jeho rodinným domem. Teď na šéfa fotbalového Slovácka Jana Řezníka útočí vlastní hráč, který se domáhá dlužných peněz a chce z klubu odejít.

„Pořád s něčím bojuju. S pomluvami, které se nesou městem i přímo v klubu. A poslední dobou hlavně s tím, že mi chce kdejaký manažer ukrást hráče,“ zlobí se předseda představenstva 1. FC Slovácko.* Proč podle vás začal Thomas Sowunmi mluvit o potížích se smlouvou na veřejnosti?

Chce náš klub opustit zadarmo a tyto nesmysly mu vtlouká do hlavy jeho maďarský nebo švédský manažer. Pořád se dohaduji s někým jiným. Ale už jsem Thomasovi řekl dávno, že pokud chce odejít, ať zaplatí odstupné a není problém. Nechci v klubu držet hráče, který u nás nechce být. Ale na svazu má řádně zaregistrovanou smlouvu. I když napadá českou verzi, anglická je v každém případě platná.

* Je to jediný hráč, kterému teď dlužíte peníze?

S mírným zpožděním ještě splácíme hráčům bonusy.
Od léta máte generálního partnera.
Je to vítaná pomoc, ale k pokrytí celé sezony to nestačí.

* Bývalý ředitel Slovácka Rudolf Baránek tvrdí, že dluhy, které klub má, vznikly až po jeho odchodu. Je to pravda?

Předně nechápu, odkud ví, komu co dlužíme. A pak, třeba arbitráž s Lukášem Jarolímem nebo s Opavou je z doby, kdy tady Baránek působil. Člověk, který mi dluží obrovské množství peněz, by si měl podobné nesmysly odpustit.
Odborná i laická veřejnost se bouří, proč po letních slibech nedostávají v lize příležitost odchovanci.

* Co s tím můžu dělat?

Výběr hráčů pro zápas je plně v kompetenci trenéra, do toho mu nikdo mluvit nebude. Takové názory já zásadně odmítám. Jestli je to názor lidí z klubu, můžou mi to přijít říct. Jinak to beru jako ránu pod pás.

Lysoněk a Kúdela loni poměrně stabilně hrávali, letos jste chtěli dát mladíkům ještě víc prostoru. Není to zarážející?
Vždy záleží na rozhodnutí trenéra. Když si kouč Plíšek myslí, že je Ineman lepší než Lysoněk, tak ho tam nasadí. Kúdela možná mohl být v základu, jenže místo letní přípravy byl s reprezentací na mistrovství Evropy do 21 let. Přece nemůže hrát ligu, když s týmem netrénoval. A další hráče, kteří by hned mohli ligu hrát, nevidím.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mladá fronta DNES - 10.8.2006
Autor: RADEK ŠTĚRBA

Kdo zfalšoval hráčův podpis?

Uherské Hradiště - Velké potíže, které už přerostly v pořádný skandál, musí na začátku ligového ročníku řešit fotbalové Slovácko. Hrozí mu těžké tresty od svazu, neboť útočník Thomas Sowunmi obvinil klub z toho, že na jeho smlouvě zfalšoval podpisy a rozdílně napsal některé pasáže ve smlouvě anglické, než v českém překladu. Navíc mu prý dluží statisícové částky.

"Asi to udělal tehdejší sportovní ředitel Rudolf Baránek nebo hráčův manažer. A proč? Možná byl líný podpisy sehnat. Už jsem proto podal trestní oznámení, ať policie daktyloskopickou zkouškou zjistí, čí je to práce," prohlásil předseda představenstva 1. FC Slovácko Jan Řezník.
Baránek, který byl z klubu propuštěn letos v březnu, se však brání a nabízí vlastní verzi.

"Anglickou smlouvu podepsanou od hráče i jeho manažera jsem odevzdal Řezníkovi, který je právník a dál se o ni staral on. Nechal ji přeložit do češtiny a pak mi volal, že přepracoval pasáž opce, kde se mu to moc nelíbilo. To už jsem já neřešil, stejně tak nevím, kdo pak překlad podepsal," uvedl Baránek.
Sedmý celek loňského ročníku navíc údajně maďarskému útočníkovi dluží sedmnáct tisíc eur.

"Od 18. dubna jsem neviděl ani korunu. Navíc jsem za celou sezonu nedostal vůbec žádné prémie, na které mám podle smlouvy nárok," řekl hráč pro Slovácký deník.
Dluh vůči hráči šéf klubu připouští. "Ale tolik peněz to rozhodně není. Neplatím ho od června, kdy mi řekl, že už nebude ve Slovácku hrát. Přece mu nebudu dávat peníze za nic," rozhořčil se Řezník. "Už dávno jsem Thomasovi řekl, že mu nebudu bránit v odchodu, pokud zaplatí odstupné." Celý případ rozřeší až Arbitrážní komise Českomoravského fotbalového svazu.

"Pokud hráč hraje bez smlouvy nebo se smlouvou neplatnou, je to disciplinární provinění a případ se pak postoupí disciplinární komisi. Taková událost může být i narušením regulérnosti soutěže," upozornil ředitel svazového oddělení registrace a legislativy Marcel Petrásek.
Arbitrážní komise začala situaci řešit 28. července, ale jen si vyžádala kopie obou smluv. Znovu se její členové sejdou v závěru srpna. Jaký by hrozil klubu maximální trest? "Nejvyšším postihem je vyloučení klubu z ligy, ale nechci předjímat. Případ neznám detailně," poznamenal Petrásek. Sowunmi není jediným hráčem, kterému teď Slovácko dluží peníze. Situaci, která je poměrně běžná ve většině českých fotbalových i hokejových klubů, šéf týmu přiznává.

"S mírným zpožděním ještě splácíme hráčům bonusy," řekl Řezník.
Ačkoliv klub v létě po roce a půl konečně získal sponzora na dresy, topí se v dluzích, což anonymně připouští i někteří hradišťští podnikatelé, u nichž si Slovácko objednává služby. Už týden třeba nefunguje oficiální web klubu. A příchod mecenáše, v něhož věří věrní fanoušci, je v nedohlednu.

--------------------------------------------------------------------------------

Slovácký deník - 8.8.2006
Autor: Michal Sladký

Falšoval klub podpis?
1. FC Slovácko hrozí kvůli útočníku Sowunmimu skandál

Uherské Hradiště - Fotbalovému klubu 1. FC Slovácko hrozí skandál nebývalých rozměrů. Maďarský útočník Thomas Sowunmi totiž vedení uherskohradišťského týmu obvinil z toho, že zfalšovalo jeho podpis na smlouvě, kterou následně zaregistrovalo u fotbalového svazu. Šéf představenstva klubu Jan Řezník však jakékoli pochybení odmítá, kauzu tak pravděpodobně rozsoudí až arbitrážní komise Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS).

„Sowunmi odmítá hrát za naše mužstvo, neplní si podmínky své smlouvy,“ tvrdili v minulých týdnech médiím funkcionáři 1. FC Slovácko. Jenže všechno může být jinak. Smlouvu totiž vůči maďarskému fotbalistovi, který na Slovácko přišel vloni na podzim, údajně naopak neplní klub.

A co víc, na ČMFS nechali jeho funkcionáři loni v září zaregistrovat českou verzi kontraktu, na které podle Sowunmiho vyjádření figuruje jeho podpis, ačkoli ji on sám nepodepsal. Pokud by to byla skutečně pravda, hrál maďarský útočník celý rok českou nejvyšší soutěž s neplatnou smlouvou.

„Klub vůči mé osobě neplní závazky, poslední peníze jsem od něj dostal 18. dubna,“ tvrdí Sowunmi. Takřka čtyři měsíce je prý bez základního platu, Slovácko mu navíc dluží veškeré ve smlouvě garantované prémie: celkově dlužná částka přesahuje sedmnáct tisíc eur. To, že klub hráči dluží peníze, není v Česku tolik neobvyklá záležitost, mnohem závažnější je ale Sowunmiho tvrzení, že vedení Slovácka zfalšovalo jeho podpis na české verzi smlouvy, kterou pak zaregistrovalo u ČMFS.

Redakce Slováckého deníku má kopie obou smluv k dispozici. Na české verzi se oproti anglickému originálu liší nejen podpis Sowunmiho, ale i signatura třetí osoby. Člověk, jemuž patří, si nepřál zveřejnit své jméno, potvrdil ale, že ani jeho podpis pravý není. Autentickým je tak na české verzi kontraktu pouze autogram předsedy představenstva 1. FC Slovácko Jana Řezníka.

„Ano, českou verzi té smlouvy podepsal, o žádném falšování ale nic nevím. Jestli to udělal tehdejší sportovní ředitel pan Baránek, nebo Sowunmiho manažer, to nevím. Už jsem podal trestní oznámení,“ reagoval včera bez bližšího upřesnění šéf fotbalového Slovácka.
Maďarskému útočníkovi nemůže přijít na jméno. „Když tady nechce hrát, ať táhne. Já už mu nedám ani korunu. Navíc lže, všechno už má zaplacené,“ dodal Řezník, který jakékoliv pochybení ze strany klubu odmítl.

V anglické a české verzi se ale kromě podpisů liší také některé body, z nichž jeden se dotýká speciální jednorázové prémie pro hráče, další pak opčního práva. A právě uplatnění opce stálo na začátku celé kauzy: Slovácko ji uplatnilo, Sowunmi s tím však nesouhlasil a celý případ předal k Arbitrážní komisi ČMFS.

„První jednání proběhlo 28. července a komise případ odročila. Ty smlouvy, o kterých mluvíte, nebyly minule součástí spisu, komise je uvidí až na druhém jednání. Proto bych nechtěl předjímat její rozhodnutí,“ reagoval včera sekretář Arbitrážní komise ČMFS Jaroslav Topol.

„Já jsem do toho ČMFS, policii, UEFA či FIFA vůbec nechtěl tahat. Chtěl jsem se v klidu domluvit, teď však již nemám jinou možnost,“ konstatoval maďarský reprezentant, který je připraven podat trestní oznámení. Další jednání svazové arbitráže je naplánováno na 21. srpna. Hráč věří, že se domůže spravedlnosti. „Chci zrušit smlouvu a doplatit dlužné peníze. Po tom, co jsem byl nucen absolvovat, si neumím představit, že bych tady mohl pokračovat,“ dodal Sowunmi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Slovácký deník -  8.8.2006
Autor: Michal Sladký

Vyřadí Slovácko z první ligy?

Komentář

Vedení 1. FC Slovácko možná vede pomalými krůčky klub do záhuby. To, že nemá oddíl z Uherského Hradiště v pokladně tolik peněz, jako tomu bylo za éry Synotu, a proto musí kvůli přežití prodávat své nejlepší a nejdražší hráče, to každý rozumný člověk pochopí. Vždyť podobným způsobem funguje drtivá většina klubů v první lize. Ale že se funkcionáři dopustí falšování podpisů na smlouvách, to je trochu jiná káva!
Kdybych zmíněnou smlouvu neviděl, asi bych tomu ani nevěřil. Jenže pravda je taková: podpis Thomase Sowunmiho a třetí osoby je na smlouvě zfalšovaný, což je patrné už na první pohled, navíc v české verzi Sowunmiho smlouvy jsou některé články jiné než v anglickém originále!
V žádném případě bych si nedovolil radit Arbitrážní komisi ČMFS, jak by měla rozhodnout, dle uvedených faktů je však nad slunce jasné, že to bude ve prospěch maďarského hráče, o něhož tak Slovácko bez náhrady přijde. To je však jen menší zlo, které může hradišťský klub potkat. Všechno totiž nasvědčuje tomu, že Sowunmi nastoupil v loňské sezoně v dresu Slovácka ke 24 zápasům bez platné smlouvy!
Jak se k tomu postaví ČMFS? Může to dojít tak daleko jako v Portugalsku, kde vedení ligy kvůli neoprávněnému startu Angolana Mateuse v některých duelech loňské sezony potrestalo klub Gil Vicente přeřazením do druhé ligy? Za všechny fanoušky Slovácka doufám, že ne.

--------------------------------------------------------------------

Slovácký deník - 8.8.2006
Autor: Michal Sladký

Sowunmi zvažuje podání trestního oznámení
Maďarský útočník nebude na Uherské Hradiště vzpomínat ve zlém

Thomas Sowunmi se po svém loňském příchodu do 1. FC Slovácko stal jedním z miláčků publika. Po článcích, které v uplynulých dnech vyšly v novinách, se však už setkal s nepříjemnými reakcemi fanoušků, kteří jej začali považovat za jakéhosi Jidáše. Proto se rozhodl bránit. „Lidé z vedení klubu pošpinili mé jméno, přitom je jasné, že já nejsem ten, kdo porušil smlouvu,“ tvrdí maďarský útočník tmavé pleti.

* Vedení Slovácka oznámilo, že jste odmítl hrát za tým a neplníte povinnosti vyplývající z profesionální smlouvy. Co na to říkáte?

Že je to přesně naopak. Od 18. dubna jsem neviděl ani korunu, navíc jsem za celou sezonu nedostal vůbec žádné prémie, na které mám podle smlouvy nárok.

* Kolik vám klub dluží?

Když to spočítám jen tak na hrubo, jde o částku okolo sedmnácti tisíc eur. Navíc když jsem ještě dostával alespoň základní mzdu, tak mi to vypláceli v korunách a ne v eurech, jak je uvedeno ve smlouvě.

* Za co všechno vám klub dluží peníze?

Kromě základních platů od dubna jsou to veškeré prémie za utkání, bonusy za vstřelené góly, dále pak jednorázová individuální prémie za odehrání alespoň dvanácti zápasů, ve kterých nastoupím přinejmenším na 45 minut. Nikdy jsem neviděl ani ve smlouvě uvedený příspěvek na bydlení, na které jsem naopak doplácel.

* Když vám tak dlouho neplatí, proč jste se neobrátil na příslušné orgány už dříve?

Když mi neplatí, tak můžu po šedesáti dnech ukončit kontrakt. Já jsem však nechtěl jít s klubem do konfliktu, snažil jsem se vše vyřešit v tichosti, domluvit se. Nechtěl jsem se obracet na ČMFS, policii, UEFA či FIFA. Teď však již nemám jinou možnost, zvažuji také podání trestního oznámení.

* Proč trestní oznámení?

Protože na české verzi smlouvy, kterou klub loni zaregistroval na ČMFS, je zfalšovaný můj podpis a navíc se v ní liší několik věcí, které se týkají především prémií a také opce.

* Právě opci, která váš stávající kontrakt prodlužuje o rok, na vás Slovácko uplatnilo, vy s ní však nesouhlasíte...

Protože na to klub nemá právo. V originální anglické verzi smlouvy je uvedeno, že opce může být uplatněna pouze v případě, že s ní souhlasí obě strany, tedy ne jednostranně. Navíc mě na základě opce chce prodat za sto tisíc euro.

* Jak se teď připravujete, s B-týmem?

Právě že ani to ne. Řekli mi, že mám trénovat individuálně, nedostal jsem ani žádný tréninkový plán. Chtěl jsem, aby mi to dali písemně, aby mě pak nemohli nařknout z porušování smlouvy, ale nic jsem od nich nedostal.

* Druhé jednání Arbitrážní komise ČMFS proběhne 21. srpna. Nemáte strach z jeho výsledku?

Vůbec ne, protože jsem v právu. I můj právník mi říkal, že můžu být klidný. Věřím, že arbitráž rozhodne o zrušení smlouvy a že mi klub bude muset zaplatit dlužné peníze.

* Soupisky jednotlivých klubů se však pomalu uzavírají, přestupní termín končí už za tři týdny. Nemáte strach, že pak nenajdete práci?

O to strach nemám. Pokud uspěji u arbitráže a smlouva bude zrušena, termín přestupů pro mě nebude platit a mohu kdekoliv podepsat smlouvu i po něm.

* Už máte představu, kde byste mohl působit?

Nějaké nabídky z různých stran mám, zatím se tím však vůbec nezabývám. To přijde na řadu až poté, co se vše vyřeší tady. Snad jen můžu říct, že vždycky se mohu vrátit do Maďarska.

* Na Slovácko asi nebudete mít zrovna nejlepší vzpomínky...

Tak bych to neviděl. Až do této záležitosti se mi tady naopak velice líbilo, i proto jsem zde chtěl hrát dál. Fanoušci byli naprosto skvělí, město mi přirostlo k srdci, takže vzpomínat ve špatném na Hradiště určitě nebudu.

---------------------------------------------------------------------------------------------