Květen, červen, červenec, srpen 2005

22. KVĚTEN 2005

Chci každého z vás poprosit, zda byste mi mohli na adresu radek.bartonicek@mfdnes.cz poslat svou adresu.

Rád bych vás totiž pravidelně informoval o aktualizaci těchto stránek i o tom, co nového na nich přibylo. Zároveň budu nesmírně rád, pokud mi napíšete, co byste na těchto stránkách chtěli číst. Co závěrem?

Jsem vděčný, kdo na tyto stránky zamíří a nepovažuje je třeba za úplně zbytečné....
O víkendu jsem udělal na stránkách několik změn. Především jsem jednotlivé "šuplíčky" přemístil tak, aby jich bylo méně a tak byly přehlednější.

Jednoduše řečeno, nejdůležitější jsou čtyři "šuplíčky" - deník, informace o mé skoro rodné vesnici Ostrožské Lhotě, o Slovácku (plus okolí) a v neposlední řadě fotky (přikládám jim mimořádnou důležitost).

Samozřejmě, bojuji s velkými pochybnosti, zda má toto konání smysl, bojuji i s totálním nedostatkem času, ale pořád si říkám, že snad tyto stránky smysl mají. Nikdy nebudou oslňovat svou grafikou ani množstvím informací, nikdy nebudou moci konkurovat profesionálně dělaným stránkám.

Pro mě je ale nejpodstatnější úplně něco jiného - chci na těchto stránkách PŘEMÝŠLET (srozumitelně, zábavně, lákavě a hlavně ne teoreticky) nad tím, jak se Slovácko a celý tento region na moravsko-slovenských hranicích mění, v co se vlastně mění a jak se mění lidé, kteří tady žijí.

Toto mapování se snažím dělat částečně vlastními texty a fotografiemi, částečně shromažďováním jiných textů. Věřím, že postupně najdu stále více spolupracovníků, kteří mi budou pomáhat. A třeba někdy (v důchodu?) se tomuto přemýšlení,psaní, fotografování budu věnovat na sto procent. Mimochodem, jaké bude Slovácko a celý tento regionu třeba v roce 2030? Nebo 2050? A jaký bude svět?

"Šuplíček" o Ostrožské Lhotě má poněkud odlišný smysl. Pokouším se jej dělat jinak než ostatní správci vesnických webů. Chci, aby na mých stránkách byl cítit každodenní život vesnice, její duch, různorodost, pestrost. Cítím, že jsem v tomto na začátku, ale věřím, že opět cestou osobitých textů a fotografií se mi to s pomocí druhých snad bude dařit. A třeba inspiruji ty, kteří mají sice graficky skvělé stránky, plné úředních informací, ale jakoby se z nich vytratil skutečný život lidí.

I když - slibuji, že během léta se změní první strana i celé grafika webu!

RB


Co jsem naposledy aktualizoval?

V Ostrožské Lhotě jsou nové texty o výsledcích fotbalového mužstva a zajímavá anketa o nejoblíbenější učitele školy.

Přidal jsem novou stránku „Zprávičky regionu“. A také na ni hned doplnil informace.

Na stránce „Moje“ Slovácko je řada nových článků. Jsou to především články z různých médiích, které se týkají Slovácka a Horňácka. Najdete tam i rozhovor s režisérem Břetislavem Rychlíkem, článek o horňácké legendě panu řídícím Okénkovi atd…

Podívejte se rovněž na aktuální tipy, najdete v nich podrobné programy dvou zajímavých akcí...

...A v rychlosti jsem napsal jeden den deníku. Zkusím jej obnovit, uvidíme...

30. květen - připsal jsem pondělní (ranní) deník

31. květen - zpravodajství z fotbalového utkání s fotkama

2. červen - dopsal jsem dva dny deníku, připojil jsem fotografie z kosení trávy v Buchlovicích, novinky jsou i v "šuplíčku" o Ostrožské Lhotě. A také jsem zařadil "rubriku" o nabídce vysokorychlostního internetu. Věřím, že brzy (do dvou let?) bude v téměř každé domácnosti...

3. červen - přidal jsem řadu článků do šuplíčku Moje SLovácko a Horňácko. A také jeden článeček s odkazem na internetové stránce najdete pod Ostrožskou Lhotou.

V sobotu mě čeká volno, takže se pokusím přinést na web nové informace i fotky, včetně vlastních textů.

5. červen - Lhota vyhrála další utkání, viz "šuplíček" Otrožská Lhota.

6. červen - sobotní a nedělní deník

7. červen - doplnil jsem aktuální kulturní tipy, zařadil jsem článek, co chystá Slovácké divadlo. A také jsem na web umístil některé soukromé fotky (dávám jich minimum a výhradně je na nach naše dcerka)...No, a přibyly moje fotky z Buchlovic a Hluk. Důležitý je k nim text, ale ten nestíhám zatím dopsat...
Je to tak, neuvěřitelné! Mám dovolenou a možná dokonce tři týdny! Něco takového mě snad ještě v životě nepotkalo... Od pondělí 15. srpna mi začíná dovolená, která by měla skončit první týden v září (i když spíše skončí posledním srpnem). Během tohoto období nebude web příliš aktualizován, i když úplně opuštěnný jej určitě nenechám...Pořádný provoz by měl ale propuknout právě první týden v září, kdy bych se rád vrátil k pravidelné aktualizaci stránek, jak tomu bylo zvykem před prázdninami.

Následující volno chci mimo jiné využít k vyřízení mnoha mailů a vzkazů, které mi přišly v souvislosti s těmito stránkami. Velmi se omlouvám všem, kterým jsem se dosud neozval, slibuji si, že to v následujícím období napravím. Nemálo mailů jsem si vytiskl a budu na ně odpovídat, v plánu mám také několik návštěv, na které nebyl prostě dříve čas.

Budu zároveň vděčný za jakékoliv reakce na tyto stránky, věřte, že vítám jakékoliv náměty i kritiku! A upřímně řečeno - jsem vděčný za každého, kdo by mi chtěl s těmito stránkami pomoci.

O dovolené nejsem zvyklý zvedat telefony, jejichž čísla neznám. Proto mi prosím případně posílejte sms na číslo 602 433 970, nebo mailujte na radek.bartonicek@mfdnes.cz

Občas si na internet odskočím, i když už jsem poznal, že na Slovácku je to docela problém, zvláště, když nebydlím v okresním městě. Většinu času bych se měl zdržovat ve Lhotě, když budete mít chuť a čas se s mou maličkostí potkat, dejte mi určitě vědět! Budu opravdu rád!

Přeji Vám všem krásný zbytek léta...Tolik bych ho chtěl pozdržet, aby podzim (a zvláště zima! - brrrrrrrrrrr) přišly co nejpozději. Jenže všechno má svůj čas. I příroda....7. červenec 2005

Čtrnáctidenní dovolená - nedovolená mi skončila, opět se vracím na tyto stránky a budu se je snažit zaplňovat zajímavými informacemi a fotografiemi. Rozjezd bude asi pomalejší, ale rád bych v příštích dnech (maximálně týdnech) publikoval většinu z toho, na čem jsem o dovolené pracoval. Co to bude?

- Reportáž s fotografiemi o jízdě králů v Hluku. Sledoval jsem ji od začátku až do úplného skončení spíše ze zákulisí a musím se přiznat, že jsem byl nadšen. Novináře jsem tady téměř nepotkal, takže mě ani příliš nepřekvapilo, že o jízdě, která je pouze jednou za tři roky, média informovala jen značně povrchně. A mému srdci nejbližší MF DNES se dokonce o jejím průběhu nezmínila jediným slovem, což byl pro mě šok...Kromě jízdy králů se zmíním o celých Dolňáckých slavnostech, možná přijde i na povídání o kultuře v Hluku.

- Reportáž s fotografiemi o letošním, šedesátém ročníku folklorní Strážnice. Přemýšlel jsem, jak ji zpracovat, aby nešlo o klasickou povrchní zprávu. Zkusil jsem psaní, které by mělo být určitým zamyšlením nad smyslem folkloru v jednadvacátém století. Samozřejmě, nepůjde o žádnou teorii nebo traktát psaný v klidu a pohodlí obýváku. Zkusim jsem oslovit kolem dvacítky osobností z oblasti folkloru, včetně jejich fotocení. A rád bych také napsal o Vracovu, protože právě lidé z této vesnice fantasticky ve Strážnici předvedli, jak udržují lidové tradice.

- V Ostrožské Nové Vsi mají po třiceti letech druhého faráře, který se v této vesnici narodil. Samozřejmě ani místní média si něčeho takového téměř nevšimla, podle mě však jde o zajímavou událost. Udělal jsem s tímto mladičkým farářem dlouhý rozhovor, nafotil jsem také primice, na kterých se sešla snad celá vesnice. A v budoucnosti bych se rád zamyslel nad několika věcmi, které s touto událostí souvisejí. Například, proč je v Česku tak minimální zájem o kněžské povolání, takže "jmenování" faráře ze Slovácka je vskutku ojedinělou záležitostí? A jak silná je víra ještě na slováckém venkově? Strašně mě mrzí, že jsem nakonec nejel hledat odpověď i na Velehrad, jak jsem plánoval, ale musel jsem se věnovat soukromým povinnostem. Tomuto tématu se ale určitě věnovat ještě budu, mimo jiné proto, že na Velehradě probíhalo mimořádně důležité zasedání katolické církve...A velmi mě láká celé obšírné téma církve v Česku - zpracované aktuálně, živě, reportážně - které jsem ještě nikde neviděl pořádně zpracované.

- Třetí materiál by měl být z Uherského Ostrohu. Nafotil jsem opuštěnné, chátrající cetrum tohoto městečka a také velmi vydařenou místní kulturní akci s názvem Galuškovo Slovácko (na krásném nádvoří místního zámku). Pokusím se hledat paralelu mezi těmito dvěmi věcmi, stejně jako hledat odpověď na otázku, proč Uherský Ostroh v porovnání s okolními vesnicemi "kulturně strádá". Nebo nestrádá? A pokud ano, je na tom něco špatného?

- Zemědělská družstva a státní statky v Česku prošly obrovskými změnami. Mnohé zkrachovaly a jen hyzdí krajinu. Navštívil jsem jedno takové družstvo - Ostrožsko - které nezkrachovalo a dál funguje jako akciová společnost. Při návštěvě mě napadala spousta témat, která by šla v souvislosti s družstvy i zemědělstvím zpracovat...Zatím se pokusím alespoň napsat o této návštěvě text. Mám i fotografie, ale nejsou příliš kvalitní, protože jsem měl na focení jen málo času.

- V Ostrožské Lhotě se fotbalu velmi daří, první mužstvo postoupilo do vyšší soutěže. Vítězné oslavy jsem nafotil a poté si dlouho povídal s trenérem a hráči o budoucnosti jejich týmu i jich samotných. Text by mohl zajímai i "mimolhotské", alespoň trošku ukazuje, jak a čím žijí lidé, kteří se rozhodli část svého času věnovat venkovskému fotbalu.

- Na internet postupně umístím i další fotografie ze Lhoty, z fotbalu žáčků i dorostenců, stejně jako z tenisu. A z dalších akcí...

- Zajímalo mě, zda vůbec, případně co čtou Lhoťané. Mluvil jsem o tom s vedoucí knihovny s paní Kapustovou. Bylo to zajímavé povídání, překvapilo mě například, že nejvíce čtou ve Lhotě lidé, o kterých by to mnozí vůbec nepředpokládali. Což mě přivádí k myšlenkám na rozvedení tohoto faktu, leč k tomu mi zatím nezbývá čas.

- Připravuji i další věci (včetně povídání s různými zajímavými lidmi), které jsem o dovolené "nabral", ale do všeho se můžu pustit vždy až pozdě večer, když přijdu z redakce. Proto se všem omlouvám, že aktualizace stránek bude možná pomalejší. Stejně tak se velmi omlouvám všem, na které jsem o dovolené neměl čas, kterým jsem slíbil, že se ozvu a neozval jsem se. Opravdu mě to mrzí, ale fakt jsem nestíhal. Mějte se všichni hezky! RB

ps. Mimochodem, právě dnes začíná jednání nejvyspělejších zemí světa ve Skotsku. Pro budoucnost světa je to nesmírně důležité jednání...DODATEK: 16. srpna

Začátek dovolené jsem využil k doplnění stránek. Pokud tedy máte zájem a chvíli času, podívejte se na nové fotografie, které jsem udělal na různých akcích během jara a začátkem léta. Ke všem sériím bych velmi rád napsal i texty - dokonce je považuji za důležitější než tyto amatérské fotky - ale bohužel zatím se mi nedostává času...Možná o dovolené...