Michal Gonda - jediný zahraniční hráč 1. FC Slovácko nejen o fotbale (7. 3. 2008)

Nová posila Slovácka Michal Gonda:
V Sokolově vyhrajeme 2:1 a branky vstřelí Šultés a Fischer

Bývalý mládežnický reprezentant Slovenska by chtěl se Slováckem postoupit do první ligy
Vedení uherskohradišťského fotbalu posílilo v předlouhé zimní pauze druholigový kádr třemi hráči. Jedním z fotbalistů, kteří mají dostat Slovácko zpět do první ligy, je i pětadvacetiletý odchovanec Slovanu Bratislava a vlastně jediný zahraniční fotbalista v kádru trenéra Kalvody Michal Gonda.
V kolonce prvoligových startů tohoto záložníka je zatím nula. To hodlá hráč Dolného Kubína, který je ve Slovácku na půlroční hostování, změnit co nejrychleji – pokud možno už na podzim.

V generálce na sobotní zápas v Sokolově jste měli hrát proti Břeclavi, měl jste být v základní sestavě?

Ano, měl jsem hrát levého záložníka.

Hrál jste v základu i v posledním přípravném zápase proti záloze olomoucké Sigmy. Z toho se dá usuzovat, že trenér Kalvoda s vámi počítá do základní jedenáctky. Co na to říkáte?

Abych řekl pravdu, tak jsem z toho byl trošičku překvapený. Nečekal jsem, že se prosadím do základu tak rychle.

Zatím jste tu jenom pár týdnů, jak se vám líbí v novém působišti?

Zatím je to dobré. Jsem spokojený, jak s prostředím, tak i s nasazováním do hry v  přípravných zápasech.

Jak hodnotíte sílu mužstva?

Myslím si, že mančaft má svoji kvalitu a mělo by to být na postup do ligy. Uvidíme jak se nám bude dařit. Je také důležité, aby byla správně načasovaná i forma celého mužstva.

Který post vám nejlíp vyhovuje. Kde se cítíte nejlépe?

I když nejsem levák, tak určitě levá strana zálohy. Většinou jsem tam hrával i v jiných klubech a levé strana mně nedělá žádné problémy.

Michale, zkuste přiblížit vaši dosavadní fotbalovou kariéru.

Tak já jsem se narodil v Bratislavě a ve Slovanu jsem také začal hrát fotbal. V dorostu jsem odehrál asi deset zápasů za mládežnické reprezentace Slovenska osmnáctek a devatenáctek.
Ve Slovanu jsem trénoval s áčkem, ale většinou jsem hrál za rezervu druhou ligu.
Potom jsem odešel do Příbrami, kde jsem byl sice v prvoligovém kádru, ale nastupoval jsem většinou za béčko. Z Příbrami jsem šel do druholigových Pardubic, kde jsem většinou hrával v základní sestavě. Z Pardubic jsem putoval zase zpátky do Příbrami a odtud do Dolného Kubína. Teď v zimě jsem přišel do Slovácka na půlroční hostování.

Ale do úplně neznámého prostředí jste nešel…

Je pravda, že některé kluky jsem znal z působení v Pardubicích, třeba Vrbíček, (Vrba pozn. aut.) Šimáčka nebo Eismanna.

Před časem jste hrával v Příbrami, která je také jeden z aspirantů na postup. Znáte ještě někoho z kádru?

V Příbrami zůstalo ještě dost hráčů z doby, kde jsem tam hrával. Delší dobu jsem s nimi nebyl ve spojení, až po přestupu do Slovácka jsem některým klukům volal, ale nic mně nechtěli o jejich přípravě říct (směje se).

Michale pocházíte z fotbalové rodiny?

Otec kdysi hrával, teď je to ale můj největší fanoušek. Mám ještě dva bratry, o rok starší Vlado a o rok mladší Maroš. Oba také hráli za Slovan Bratislava. Dneska už ale nekopou ani rekreačně, tak jsem z rodiny zůstal vlastně jediný fotbalista.

Jste v nejlepších fotbalových letech, jaké máte fotbalové ambice?

Teď je důležité postoupit s klubem do první ligy. Pokud se to podaří a dostanu nabídku, na další působení, tak rád zůstanu. Jinak se uvidí. Všechno záleží na mojí momentální formě a také na tom, jak se bude dařit celému mužstvu

Pokusíte se tipnout sobotní zápas v Sokolově?

Vyhrajeme 2:1, a góly dají Šultés a Fischer.

Michale, na závěr pár osobních otázek. Kde bydlíte? Jste ženatý? Co děláte, když nehrajete zrovna fotbal?

Když jsem na Slovácku, tak bydlím na penziónu v Kunovicích. Jinak v Bratislavě u rodičů a když je trochu volna, tak se snažím jezdit domů. Uvidíme, jak bude čas v průběhu sezóny. Ženatý nejsem, ale mám přítelkyni jmenuje se Lenka, a je také z Bratislavy. Pracuje v Praze a jezdí za mnou do Hradiště zhruba každých čtrnáct dnů. Moc volna zatím nemám a po okolí a po Hradišti se teprve pomaličku rozhlížím.

Michal Gonda očima Leoše Kalvody.

Michal je hráč, který má za sebou zkušenosti z prvoligového kádru Příbrami. V přístupu k zápasům a tréninku je to poctivý fotbalista. Je použitelný prakticky na kterémkoliv místě v záložní řadě. Je to takový fotbalový univerzální záložník. Pokud se nic mimořádného nestane, měl by v Sokolově nastoupit v základní sestavě na levé straně zálohy.

Text a foto: Stanislav Dufka

Odchovanec Slovanu Bratislava Michal Gonda, který je ve Slovácku na půlroční hostování touží po první lize