... A opět - co se děje ve Slovácku? (25. říjen 2006)

Tento rozhovor pořídil redaktor MF DNES Radek Štěrba. Jde o zajímavý rozhovor s majitelem klubu Janem Řezníkem.

Rozhovor se týká - jak jinak - toho, co chce pan Řezník vlastně dělat, aby Slovácko příští rok o první lize pouze nesnilo.


NEJSME SYNOT, NEMÁME TOLIK PENĚZ, PROTO SI TOHO NEMůŽEME TOLIK DOVOLIT

Jak chcete nelichotivé postavení Slovácka řešit?
Děláme tradiční kroky jako jiné kluby. Pohovory s hráči, trenéry.

Co pokuty hráčů, ty nezvažujete?
Ne, ne, poslední zápas se Spartou jsme hráli dobře, proto se kluky snažíme motivovat finančními prémiemi, než abychom jim dávali pokuty.

Mezi veřejností se mluví o tom, že údajně nepočítáte se službami zkušené dvojice Vozábal, Němčický. Je to pravda?
Vy jste se všichni snad úplně zbláznili, nevím, odkud to máte. Vozábal je naše nejdražší letní posila, neustále jeden z nejlepších hráčů. Tyto fámy běhaly fotbalovým prostředím celý týden a vidíte, že proti Spartě hrál. Nevím, co víc bych k tomu řekl.

Ale Němčický se objevil jen na lavičce.
Jestli si trenér myslí, že je na defenzivním či pravém záložníku nějaký hráč lepší, tak ho nasadí. Možná je to ztráta formy. Na tréninku se Pavel jeví dobře, ale zápasy psychicky neunáší. S jeho službami pochopitelně počítáme nadále. Myslím si, že si zase vybojuje pozici v základní sestavě.

Co změna trenéra? Není hlavně on zodpovědný za výsledky?
Samozřejmě je zodpovědný za to, co se děje. Ale když pak na hřišti dostaneme poněkolikáté v řadě gól po individuální chybě, co s tím může trenér dělat. Třeba máme kádr opravdu nezkušený. Ale věřím, že to kluci pod vedením trenéra Plíška společně zvládnou.

Mluvíte o nezkušeném kádru. Přiznáváte teda v přestupové politice chybu?
To netvrdím. Mohlo tam být šestnáct jiných hráčů a taky se nám nemuselo dařit. Přece Realu Madrid se taky nedaří od začátku do konce sezony a jaké tam má hvězdy.

Série bez výhry už trvá deset zápasů, co kdyby se protáhla i po následujících životně důležitých zápasech na Kladně a s Plzní?
Pevně věřím, že se nenatáhne. Pokud to bude jinak, můžeme se o tom bavit až pak.

Co uděláte pro záchranu týmu v zimní přestávce? Chystáte se nakoupit zkušené hráče nebo z nastoleného trendu neustoupíte?
U koncepce zůstaneme a otázku posil budeme aktualizovat až podle toho, v jaké situaci bude tým po podzimní části ligy.

V klubu hostuje spousta hráčů, namátkou Dragoun, Mareš, Brožík, Zeher, Honka, Vrána. Máte opci na jejich další využití?
U většiny opce je, pokud není, tak je ve smlouvě finanční kompenzace za to, že u nás odehrají určitý počet zápasů.

Fanoušci už při zápase sborově provolávali kritická hesla vůči vaši osobě, po zápase jich více než stovka demonstrovala před východem z VIP prostor. Setkal jste se s nimi?
Vůbec jsem kolem nich neprošel, neměl jsem k tomu důvod. Většina z těch křiklounů nepochopila koncepci klubu, nepochopila vůbec nic. Je zbytečné vysvětlovat, že nejsme Synot a nemáme tolik peněz, proto si toho nemůžeme tolik dovolit. Jestli chtějí fanoušci jiného majitele, klidně jim to za peníze, za které jsem klub koupil, prodám.

Jak jste se při takovém skandování cítil?
Nejde o mé osobní pocity. Starám se o klub podle nejlepšího vědomí a svědomí. Z klubu si neberu peníze, naopak je do něj dávám. Je mi z těchto fanoušků smutno. Věřím, že ti křiklouni, kteří nic nepochopili a pochopit nechtějí, jsou jen zlomkem příznivců našeho klubu.

Když jste před rokem a půl klub kupoval, řekl jste, že chcete na práci předchozích majitelů, rodiny Valentů, navázat a dokonce Slovácko posunout ještě někam dál. Proč se vám ten slib nepodařilo splnit?
Byli jsme hned ve finále českého poháru a právě tam nastal zlom. Na další úspěchy jsme nedosáhli a většině hráčů brzy končily smlouvy, které ještě měli z dob Valentů. Neměli zájem je prodloužit a šli do ambicióznějších klubů, do zahraničí. U hráčů jako Nezmar, Polách, Švejnoha jsme nebyli schopní tak lukrativní smlouvy dál prodlužovat. Proto teď budujeme něco jiného.

Zvažujete prodej klubu někomu jinému nebo chcete ve Slovácku zůstat?
Momentálně není prodej klubu na pořadu dne.

Momentálně? To znamená jaký časový horizont?
Znamená to z hlediska této sezony. Dokud nesplníme závazky vůči Valentům a klub se nestabilizuje, aby byl schopný dál fungovat po sportovní i ekonomické stránce, tak je předčasné uvažovat o jakémkoliv prodeji.

Připouštíte si riziko sestupu do druhé ligy?
Samozřejmě, že když jsme na posledním místě, můžeme se o tom riziku bavit. Ale kádr je podle mě natolik silný a vyrovnaný, že má na daleko lepší výsledky a umístění v tabulce. Pevně věřím že nic takového nenastane.

RADEK ŠTĚRBA -  MF DNES