ŘÍJEN

31. ŘÍJEN (ÚTERÝ)

- Tentokrát bude velmi stručný (což jistě mnozí oceníte). Od středy mi začíná do konce týdnu dovolená, samozřejmě mířím na Slovácku, musíme pracovat na domečku, jehož dokončení zatím není bohužel úplně v dohledu. Samozřejmě chci ale na Slovácku stihnout řadu dalších věcí, po téměř třech týdnech v Praze se už nemůžu rodného kraje dočkat...Pokud jde o aktualizaci, pod POUTNÍM MÍSTEM sv. ANTONÍNEK najdete fotky Lenky Fojtíkové z poslední letošní poutě. Mimochodem, určitě si během dovolené zajdu i na Antonínek, rád bych udělal i několik podzimních fotek...Také jsem na stránkách rozjel jednu novinku, chtěl bych dávat prostor co nejvíce firmám v regionu, začínám kontakty na jejich stránky. První dva kontakty najdete pod ZAJÍMAVÉ WWW. STRÁNKY a také pod OSTATNÍ SLOVÁCKO...na prezentaci firem mi velmi záleží, třeba se tady o této věci někdy příště rozepíši více...Mějte se všichni hezky a nebuďte na sebe zlí, podzimní podvečerní šero přímo vybízí ke klidným společným chvilkám - věřte, že nebudou trvat věčně...
30. ŘÍJEN (PONDĚLÍ)

- Chválit veřejně Senát nebo jednotlivé kandidáty znamená pouštět se do "podniku", který nebude ani v nejmenším populární. Přesto se musím přiznat, že letošní senátní volby mě přece jen částečně napravily chuť, kterou jsem si docela zkazil psaním o politice v posledních měsících, ale i letech.
Ztrácet slova o tom, jak vypadá politická scéna letos, ale také, jak vypadala v minulých letech, by bylo zbytečné. Možná právě proto jsem letos mnohem víc vnímal jednotlivé senátní kandidáty a také mnohem víc nad nimi přemýšlel. Kromě toho jsem se už kvůli své práci snažil seznámit s životy všech 58 kandidátů a s některýnmi z nich i mluvit. A musím říci, že často jsem měl velmi dobrý pocit, po dlouhé době jsem si ověřil dávnou zkušenost, že kolem nás žije řada dobrých a schopných lidí, kteří dělají mnoho užitečného pro své okolí.

Je opravdu fantastické dovídat se, jak mnozí tito lidé zapracovali na svých vlastních životech, kolika zajímavých projektů se účastnili, jak řadu let pomáhají na nohy svým vesnicích a městům. A také, jak se například snaží postarat o vzdělání pro své děti, jak se snaží, aby také jejich děti přistupovaly k životu především s velkou odpovědností. Samozřejmě životy některých těchto kandidátů jsou třeba jen marketingovým tahem a navoněnou ubohostí, ale věřím, že jde jen o nepatrnou menšinu.

Omlouvám se, že vás takto otravuji "politickým žvaněním", ale považoval jsem za důležité o tomto se zmínit. S trochou ironií bych mohl dodat, že jsem tak učinil proto, že v médiích bohužel existuje jakýsi nepsaný zákon nic nechválit, o lidech nepsat příliš v dobrém a to dobré kolem nás ani příliš nevyhledávat. Je to strašlivá škoda! Takže s trošku smutným úsměvem bych mohl zvolat - ještě, že existují tyto stránky!

Po osobních zkušenostech s psaním Senátu musím jen tiše podotknout, že Senát samozřejmě zdaleka není tak špatný, jak se o něm referuje, a lidé, kteří v něm sedí, nejsou mnohdy vůbec takový moulové, jak jsou poté vyobrazeni. O Senátu platí to, co o mnoha jiných věcech - nevěřte tak úplně všemu, co si v novinách přečtete nebo vidíte v televizi. Ono to většinou sice není tak úplně jinak, než jak to vidíte v médiích, jen onen celkový obraz, který to dává, je ve skutečnosti dosti jiný. Ale o tom nemá smysl psát, stejně jako nemá smysl přesvědčovat lidi o řadě dalších iluzí, v nichž žijí.

Jen si chci v souvislosti s bídnou účastí u senátních voleb povzdechnout, že kdyby lidé k urnám šli, udělali by právě nejvíce pro to, aby v politici seděli skutečně ti nejlepší, ti, které si sami vybrali. Takto můžou zase pár let nadávat, že ve své obci, městě, ve Sněmovně nebo v Senátu mají moulu, který se stará jen o to, aby dobře chrochtal on a jeho kamarádíčci. I když moula není to správné slovo, dokonce si myslím, že moulové nám z politiky rychle mizí, protože místo nic přicházejí pěkně mazaní a vonící "kabrňáci"...


- Ale opravdu nechci, aby vyznění těchto řádek bylo negativní, já jsem, pokud jde o věci veřejné, velký optimista. A jestliže jsem psal v předcházejících odstavcích především o zajímavých senátních kandidátech, rád bych se ještě o jednom zmínil. Jde dokonce o senátní kandidátku z našeho regionu, byť jen části okresu Uherské Hradiště. Jmenuje se Jana Juřenčáková a já o ní do minulého týdne nevěděl vůbec nic. Ale dnes tady musím napsat, že právě lidé jako je ona mi dodávají onen optimismus.

Starostka malé vesničky na Valašsku Jana Juřenčáková v sobotu téměř zázračně postoupila do Senátu, přestože nekandidovala za žádnou politickou stranu a na začátku měla minimální šance. Jenže styl, jakým vystupovala, názory, kterými se prezentovala, i celková atmosféta, jakou dokázala vytvořit, ji nakonec do Senátu dostaly. Šlo by tady na jejím příkladu ukázat spoustu věcí, které musí mít člověk, který se uchází o prestižní místo, ale nechci zdržovat. Musel bych třeba mluvit o tom, jak je důležité, když člověk umí komunikovat se svým okolím, když má příjemné vystupování, když cítíte, že práci, kterou dělá, tak dělá rád. Já jí například volal minulou sobotu hodinu před půlnocí. Nemusela už telefon brát, nebo mohla říci, že už nechce moc mluvit, ale ona se přesto zajímavě rozpovídala o své práci i životě. Nebo jsem jí v týdnu zanechal vzkaz, týkající se jednoho bolestivého místa v jejím životě. Upřímně řečeno, nemusela mi volat. Přesto se sama ozvala a velmi poctivě, upřímně a otevřeně o tomto problému promluvila. A stejně upřímně na mě působila zdálky, když velmi usilovně bojovala minulý týden o to, aby ve zlínském volebním obvodu vyhrála. Dokázala to, i když po prvním kole hodně ztrácela...Lidé v jejím obvodě mají štěstí, že budou mít takovou senátorku (ne vždy je to samozřejmost, za deset let psaní o politice jsem se docela často divil, cože to náš kraj vyslal do parlamentu za lidi).

Stejně tak bylo zajímavé sledovat její internetové stránky, jak na nich například se svými voliči komunikovala, a jak na druhé straně jí oni psali povzbuzující mejlíky. To všechno mi připadlo velmi zajímavé, bylo by možné o tomto mluvit dlouho...Mimochodem, například internetové stránky kandidátů (samozřejmě dělané kvalitně) můžou být v dobrém slova smyslu velkou zbraní ve volbách, a s přibývajícím počtem uživatelé internetu nepochybně také budou...


- Proč tady o tom všem vlastně píši? Možná jen proto, aby některé z vás vyvedl z "blbé nálady", že politika, ať velká nebo malá, je jen o špinavostech, známostech, zmanipulovaných veřejných zakázkách a kamarádíčcích, kteří si navzájem dávají malou domů. Že politika, ale zdaleka nejen ona, celý náš každodenní život, je plný výborných lidí, kteří mají dobrou vůli a dobré úmysly. I když o nich třeba tolik nečtete, nebo je nevidíte v televizi, věřte, že existují, že tvrdě pracují a mnohdy s odvahou překonávají těžké překážky...


- A možná tak trošku nepřímo zase navážu na předcházející. Ale už bez jakéhokoliv komentáře. Pod odkazem O ČEM CHCI TAKÉ PSÁT (je v dolní části obrazovky, bohužel nemám dost času do něj psát) najdete seznam těch, které v sobotu vyznamenal prezident republiky. Ke každému je připojen krátký životopis, tak jak jej vydala agentura ČTK. A postupně přidám seznam všech vyznamenaných od roku 1990. Jsem absolutně přesvědčen, že toto má smysl, byť spojení slov seznam vyznamenaných působí nepěkně.

Mimochodem, co jste říkali projevu prezidenta? Pokud jste ho tedy slyšleli? Mně osobně se docela líbil, přišel mi poměrně "neklausovský". Přiznám se, že já se počítám spíše mezi příznivce předcházejícího prezidenta, ale zároveň tak úplně neodmítám ani toho současného. A když jsem se zmínil o tom předcházejícím, nedávno vyšla jeho kniha Prosím stručně. Stojí za přečtení, řada míst je móc zajímavých i dojemných. Ale rychle pryč od politiky, nerad o ní na těchto stránkách píši. Máloco tak lidi často naprosto zbytečně rozděluje jako názory na politiku...- Rychle "domů"! Z Uherského Ostrohu mi píší, jestli bych jim nepomohl upozornit na vzkvétající místní zámek a na kulturní akce, které tady pořádají. Samozřejmě, a rád! O jaké jde akce, najdete po kliknutí na OKOLNÍ OBCE. Snad se na mě nebudou v Ostrohu zlobit, že nejsou žádná obec, ale město...Pokud jde ale o samotný zámek a Uherský Ostroh, rád bych se o nich na těchto stránkách někdy zmínil podrobněji. Myslím, že už jsem se někdy na těchto stránkách zmiňoval o svém vztahu k Ostrohu. Některá místa v něm mám podobně rád jako jiná místa například ve Lhotě, Hluku, Nové Vsi nebo Blatnici.

Pokud jde o Ostrožany, velmi jim fandím, aby se jim podařilo "oživit" jak samotný zámek, tak také centrum městečka i některé jeho uličky, směřující například k řece. Celý tento prostor je magický a nádherný, dát mu život je a bude určitě těžké, vždyť záleží na stovkách maličkostí a detailů, ale stojí to za to! Snad se to podaří tak, aby tato magičnost nevymizela. Pokud jde o samotný zámek, sám jsem před několika měsících zažil "šok", když jsem se přišel na jeho nádvoří podívat. Zvedl jsem hlavu k nebi a - byl nadšený! Nádvoří je opravdu krásné, a čím výš vaše oči šplhají do vrchu, tím víc vaše srdce plesá radostí. Opravdu! Pokud jsou podobně citlivě upraveny i vnitřní prostory zámku, jde o počin, který budou oceňovat ještě generace po nás.

Mohl bych psát dál, ale nechci zdržovat a otravovat. Už se jen zmíním o vinárničce, která v zámku je. Paráda! Všimli jste si někdy prezentace vinařů, kterou v ní najdete? Ta prezentace je skvělá, byť trošku nenápadná. Několik vinařů z okolí tam má cedulky se svou fotkou a historií firmy.

Když jsem se dal nedávno do řeči s obsluhou, dozvěděl jsem se, že tato prezentace skončila, protože už na ni není evropský grant. Docela jsem se naštval, takové prezentování přece nemůže moc stát! Velmi rád v ní budu zdarma pokračovat, taková prezentace má přece pro vinaře obrovský smysl. A nejen pro vinaře, o firmách z našeho regionu, o živnostnících, o malých firmách se musí vědět mnohem více! A o vinařích to platí v tvrdé konkurenci dvojnásobně! Jste sami vinaři? Víte o zajímavých vinařích v našem regionu? Tož mně dejte sakra vědět!!!! Omlouvám se, ale nemám takový přehled...

A ještě k zámku jednou větou. Moc se mí libili Ostrožané, když například zaplnili zámecké nádvoří při Galuškově Slovácku, nesmírně se mi samozřejmě líbí projekt s kroji v jedné z částí zámeckého areálu, s velkou radostí čtu o mnohých akcích, kterými se snažíte v Ostrohu "probudit" starousedlíky. To všechno má určitě obrovský smysl!

-A nakonec zase politika...Už se "těším" na další vyjednávání o nové vládě, nedělní výrok prezidentova tajemníka Jakla byl z tohoto pohledu velmi zajímavý...Když jsem šel v neděli v podvečer z redakce na procházku po Praze s manželkou a dcerkou, a náhodně potkal jednoho z blízkých spolupracovníků premiéra Topolánka, věru neměl radost z toho, cože nám to z Hradu do podhradí zaznělo...
29. říjen (NEDĚLE)

- Příznivci lhotského fotbalu si můžou přečíst od Staně Dufky ještě "žhavou" reportáž z dnešního odpoledního utkání Lhoty s Korytnou. Jen jsem si říkal - když jsem reportáž četl - že Staňa má pořádně kritický zrak, když vysoké vítězství Lhoty okomentoval dosti přísným hodnocením...Ale nevadí - přísnost muší bejt...27. říjen (PÁTEK)

- Původně jsem si plánoval, že ráno tady sepíši několik řádek, ale náhlé zjevení poslance Pohanky v parlamentu mě donutilo spěchat k malostranským palácům a napsat o jeho zjevení zprávičku na domovské stránky naší redakce iDNES

- Proto připojím nové aktualizace spíše během pátečního večera a víkendu...

- Už v této chvíli ale najdete pod OSTATNÍM SLOVÁCKEM rozhovor Lenky Fojtíkové s vacenovickým Páterem Františkem Adamcem. Tento rozhovor vyšel nedávno v týdeníku NAŠE Slovácko a já jsem velmi rád, že vám ho nyní můžu milí čtenáři zprostředkovat...

Rád bych v této souvislosti upozornil, že zítra prezident rozdá ve Vladislavském sále Pražského hradu státní vyznamenání, zkuste se třeba večer v televizi podívat. Rozdá není samozřejmě nejpřesnější slovo, jsem přesvědčen, že každý z oceněných si vyznamenání "odžil" a odpracoval svým každodenním životem i svými postoji. Myslím si, že životy těchto hrdinů - protože často jsou to opravdu hrdinové - by měly být součástí školních oslov. To by se žáci měli učit, samozřejmě zajímavě a nementorsky, to jsou skutečné novodobé dějiny této tězce zkoušené země.. Mimochodem, zrovna dnes agentura ČTK napsala, že v Morkůvkách na Břeclavsku si lidé otevřeli malé muzeum věnované panu generálu Peřinovi. "Stejně jako při červnovém pohřbu přišla i dnes uctít památku muže přezdívaného Generál nebe většina morkůveckých obyvatel s krojovanou omladinou a představitelé armády," referuje ČTK. I on patřil v minulosti k oněm oceněným, budete-li mít třeba čas, stavte se v Morkůvkách, a zkuste případně vzít i své děti...

- Jsem zvědavý, jak dopadnou senátní volby, odhaduji, že účast bude mizerná. Zajímalo by mě, koho napadlo vypsat volby na státní svátek. Když jsem si šel ráno zaběhat do fitka, bylo oproti minulosti úplně prázdné, a podobné to bylo i s ranní návštěvností mše v kostele sv. Václava tady na Smíchově. No, i když v kostele to téměř jistě sobotním státním svátkem nebylo, na ranní mše tady chodí snad jen řádové sestry a tuláci (a ti ještě kvůli teplu)...Nikdy nepochopím, jak Praha může vzkvétat, když vidím většinou už ve čtvrtek nebo v pátek brzy po poledni, jak mnozí Pražácí ujíždějí na chaty...Už dnes mám pocit, že na manuální práci jsou tady jen Moraváci, Slováci a Ukrajinci...

26. říjen (ČTVRTEK)

- Tentokrát rychlá aktualizace pro občany Lhoty. Informace o nejnovějším vývoji po volbách najdou pod OSTROŽSKOU LHOTOU a DĚNÍM V OBCI. Rád bych napsal víc, ale psaní o tajemném Pohankovi mi v tom brání, takže dnes večer nebo zítra více nových zpráv na těchto stránkách...

- Rád bych ještě všechny čtenáře ujistil, že pozorně budeme sledovat i to, jak se tvoří nové vedení radnic v dalších obcích v našem regionu. Stejně tak bych rád mnohem pečlivěji psal o tom, jak si jednotliví komunální politici v těchto obcích vedou, jak se jednotlivé obce liší ve svém rozvoji i dalších věcech...

- A poslední slib: brzy doplním výsledek voleb a složení nových radnic v obcích na Horňácku...
25. říjen (STŘEDA)

- V pondělí přijela na Slovácko slavná Sparta Praha a odvezla si tři důležité prvoligové body. Mužstvo Slovácka je na tom bídně, paradoxně podstatně hůř než loni, když se dokázalo zachránit poté, co kvůli podplácení rozhodčích funkcionáři klubu přišlo o nemálo bodů. Krize tohoto klubu ukazuje i na problém, který se netýká zdaleka fotbalu. Ukazuje se totiž, že na Slovácku skutečně chybí silné firmy, silní podnikatelé, silní sponzoři, Slovácko jako region vskutku ekonomicky zaostává za některými částmi země. Proč tomu tak je, by samozřejmě vydalo na obsáhlou diplomovou práci. Daleko důležitější je možná pozorovat, co s tímto zrádným trendem chtějí dělat kupříkladu místní zástupci samosprávy...

Pokud kliknete na políčko ZE ZÁKULISÍ LIGOVÉHO SLOVÁCKA, najdete tady pod informacemi z nové sezóny fotky ze zákulisí zatím posledního utkání, i rozhovor s kvalitním domácím hráčem Ivanou. Mimochodem, chce se mi dodat - zatímco on má evidentně namířeno pryč z ekonomické mizérie Slovácka, co mají dělat lidé, kteří v tomto regionu žijí a často dostávají za svou práci (mnohdy kvalitnější než jsou výkony fotbalistů) mizerný peníz?... A připojil jsem ještě rozhovor s majitelem klubu, který s ním vedla MF DNES!
24. říjen (ÚTERÝ)

- Hezký den, budu rád, když si kliknete na políčko s názvem HORŇÁCKO a podíváte se na texty i fotky, týkající se rozloučení s dobrým člověkem a muzikantem Janem Mikloškem. Celý materiál připravila Lenka Fojtíková z týdeníku Naše Slovácko, za což jsem jí nesmírně vděčný, sám jsem musel bohužel zůstat v Praze a psát o volbách. Těžko můžu k rozloučení s panem Mikloškem přidávat další věty, bylo by to poněkud nepatřičné, pokud jde o Horňácko jsem zelenáč, amatér, začátečník, mojí hlavní snahou je alespoň zprostředkovat jiným lidem kouzlo tohoto milovaného kousku země. Snad se mi to alespoň trošku daří...

- Přesto si neodpustím několik slov navíc. Když jsem hledal, co v posledních týdnech o panu Mikloškovi vyšlo v médiích, skoro nic jsem nenašel. Když jsem ale narazil na podobně znějící jméno - Mikloško - narazil jsem na stovky a stovky článků.

Z mého pohledu to byly banality, fotbalový brankář Mikloško - nepochybně kvalitní brankář se zajímavou profesionální kariérou - ve všech článcích mluví o tom, cože říkal na zranění jiného brankáře, Petra Čecha (toho Čecha, který byl jistě vážně zraněn, a kolem kterého čeští novináři rozpoutali kolotoč, jakoby šlo o nejpodstatnější událost letošního roku, navíc s tím, že z hráče, který Čecha zranil, udělali málem nejodpornějšího zločince)...

Sportovní příznivci mi jistě řeknou, že je přece naprosto jasné, že o fotbalistovi Mikloškovi vyšly stovky článků, zatímco o muzikantovi Mikloškovi vlastně žádný. Já mám jiný názor, a čím jsem starší, tím víc cítím, jak se vzdaluju světu rádoby profesionálního sportu, jak utíkám - obrazně řečeno - od fotbalisty Mikloška k muzikantovi Mikloškovi.

Svět sportu mi připadá stále více komický a nesmírně povrchní, zejména v mediálním provedení. Stohy papíru a miliardy korun jdou v niveč, každodenní život je zaplavený často nesmyslnými zprávami o lidech, kteří neumí říci souvisle jednu větu a jejichž život nestojí v ničem za pozornost - mnohdy totiž ani jejich výkony nedosahují úrovně, která by stála za pozornost. (Samozřejmě čest výjimkám, existují velcí sportovci, jejichž život nabízí mnoho inspirace)

Toto se netýká jen sportu, můžeme přeci každý den pozorovat, že pozornost lidí, jejich úsilí a tajné touhy se týkají hloupostí, nedůležitých událostí i lidí, často se snaží (me) napodobit životy a způsoby těch, kteří jsou jakoby zajímaví jen a pouze díky krátičkému nasvícení televizních kamer. Přitom je kolem nás tak obrovské množství skutečně zajímavých lidí, kteří mimo tyto kamery dělají nádherné věci pro své okolí...

To opravdu podstatné je přece úplně někde jinde, to postatné je takřka neviditelné a mimo dosah televizních kamer, mimo mediální humbuk, který je tak strašlivě povrchní, zkreslující a tendenční. Ano, je to tak, bohužel, sám jsem z tohoto poznání zklamaný, ale taková je má poměrně blízká a takřka každodenní zkušenost.

Právě "mediální svět" nás ale vede k touze přiblížit se oněm nasvíceným hvězdám, k jejich světu i k jejich bohatství a přitom se zbytečně trápit vlastním "nenasvíceným" životem.

Praha je nádherná, plná televizních kamer i nasvícených hvězdiček, nabízí nekonečné množství světských radostí, ale nikdy jsem tady nepocítil takovou radost, jako když jsem loni na Horňácku viděl ve skromném domku pana Mikloška, s jakou láskou se o něj starají jeho blízcí - a s jakou úctou mu hrají mladí Horňáci...

"Chudým není ten, kdo má málo, ale kdo touží mít více," píše už v 1. století po Kristovi Seneka ve svých dopisech. "Co mu pomůže, jak mnoho má v pokladně, jak mnoho na sýpkách, kolik stád pase a jak veliké úroky dostává, jestliže touží po cizím, jestliže nepočítá, co získal, ale co ještě musí získat?"
23. říjen (PONDĚLÍ)

- Lhotští fotbalisté se po několika prohrách opět dočkali vítězství a po postupu do vyšší soutěže si udržují slušné umístění. Hodně štěstí! Reportáž z utkání najdete tradičně pod OSTROŽSKOU LHOTOU a FOTBALEM...

- Vytvořil jsem také místo pro diskusi nad výsledky voleb ve Lhotě a okolních obcích. Pokud máte chuť napsat svůj názor, neváhejte! Zatím diskusi najdete pod VOLBY 2006 na hlavní stránce.

- Další věci později...
22. říjen (NEDĚLE)

Tak už jsou na stránkách výsledky voleb ve všech obcích kolem Lhoty. Najdete je na hlavní stránce pod VOLBY 2006. Pod výsledky ve Lhotě jsem připojil také rozhořčený dopis jednoho z kandidátů, který mi poslal do mailu. Rád dám na těchto stránkách prostor k názorům na průběh voleb i na výsledky voleb - ostatně, na těšchto stránkách žádná cenzura nikdy neexistovala, naopak názory lidí velmi vítám!

Další informace - tedy úplné detaily výsledků a zřejmě i svůj komentář k výsledkům - sem vepíši v pondělí. Samozřejmě přibudou i nevolební a nepolitické věci, vždyť tyto stránky mají být spíše o kultuře, každodenním životě lidí, o věcech radostných, které nám život přináší...A nyní se už musím věnovat psaní o celostátním výsledku voleb. Hezkou neděli!
21. říjen (SOBOTA)

Takže výsledky voleb ve Lhotě jsou k dispozici! www.slovacko.org přináší informace jako první!!!
20. říjen (PÁTEK)

Jaksi ani nemám náladu cokoliv psát, na Slovácko o víkendu nejedu, musím psát tady v Praze o volbách. O těch volbách, kterým předchází řada podivných událostí, jejichž podstata je před očima veřejnosti skryta. Upřímně řečeno, jsem stavem české politiky, stejně jako například stavem české policie, naprosto znechucený. Přitom rozhodně nepatřím k lidem, kteří apriori politiku považují za špinavost, to určitě ne, politika dokáže být elegantní a férová, jenže zřejmě v jiných zemích, ne tady uprostřed Evropy. Dost politiky, alespoň si dejte pozor, komu nakonec hodíte svůj hlas, dáváte mu totiž do ruky i velkou moc, kterou může využít pro obecné blaho, ale také zneužít v prospěch svůj. Ať máte šťastnou ruku!

Bohužel, tím že jsem plný voleb, nemám ani přehled o akcích na Slovácku, na které bych vás rád pozval. Určitě se ale na Slovácku odehraje řada zajímavých věcí, neseďte doma...Myšlenkami budu v sobotu na Horňácku, kde se bude jistě velké množství lidí loučit s panem Mikloškem. Zmiňoval jsem se o něm už v týdnu, článeček i s fotkou jsem zařadil pod HORŇÁCKO.

Nakonec jsem jeden KULTURNÍ TIP na hlavní stránku přidal, týká se ale Prahy, koncertu mého oblíbeného Hradišťanu a Jury Pavlici. Mimochodem, o Hradišťanu existuje už dlouho na těchto stránkách "šuplíček" pod OSTATNÍ SLOVÁCKO. Zkusím si na ně odskočit v sobotu večer do Lucerny, kde budou hrát s africkými hudebníky, bohužel ve stejnou dobu budou zveřejňovány i volební výsledky.

- A ještě nakonec jeden slib: Na těchto stránkách najdete o víkendu co nejrychlejší výsledky, koho si lidé vybrali ve volbách ve Lhotě i v okolních obcích.
18. října (STŘEDA)

- Starostovi Lhoty Antonínu Jelénkovi končí o víkendu jeho čtyřletý mandát. Těsně před jeho vypršením poskytl našim internetovým stránkám rozhovor, který zájemci najdou pod OSTROŽSKOU LHOTOU a DĚNÍM V OBCI. Jen k tomuto povídání dodám, že šlo spíše o rychlejší rozhovor, sám cítím, že o dění ve Lhotě by bylo dobré udělat někdy mnohem podrobnější a delší rozhovor...

- Staňa Dufka připravil velmi zajímavý materiál o jednom z nejvíce nadějných lhotských fotbalistů Tomáši Maluškovi. Během dne si ho budete moci přečíst pod FOTBALEM VE LHOTĚ - byť Tomáš už svými výkony překročil lhotské hranice....

- A možná zítra přineseme ještě jeden předvolební text, půjde o můj spíše letmý pohled na volební program dvou nejsilnějších stran ve Lhotě, KDU-ČSL a ODS...
17. říjen (ÚTERÝ)

- Jisto jistě jsem se už o tom na těchto stránkách zmiňoval, ale znovu se vám musím svěřit svým nadšením z jízdy vlakem. Když pozoruji mumraj na kolejích a nádražích, mám skoro pocit, že je to jedno z posledních prostředí, kde lze pozorovat v Čechách i na Moravě normální lidských život v jeho nejobyčejnější podobě. Vím, že někomu můžou přijít zaměstnanci drah jako poněkud nemoderní postavičky pro 21. století, já je mám ale rád, velmi rád je pozoruju i naslouchám jejich "lidové" mluvě. A to samé platí i o cestujících, na železnici ještě nepronikl svět kravat a manažerů, kteří se smrtelně vážným výrazem ťukají něco na svých klávesnicích...
Ze všeho nejvíce mám ale železnici oblíbenou pro onu příležitost neuvěřitelně dlouhého volného času, kdy má člověk možnost si podle libosti povídat s lidmi, číst či psát. A kolik imaginárních hostů je možné v takovém obyčejném vagónu přijímat! Spisovatele, politiky, sociology, výtvarníky, herce, architekty, novináře, sportovce, úctyhodné hlavy všech možných oborů...Kolik fantastických setkání, kolik okouzlení světem! A k tomu ještě ony pohledy z okny! Česká i moravská krajina z oken vlaku je nádherná!

- Zapsal jsem si na poslední takové cestě mezi Slováckem a Prahou několik poznámek, v rychlosti je tady vyklopím:

Už za několik málo dnů vyjde podzimní číslo ZVUKu, časopisu pro kulturu a společenské dění ve Zlínském kraji, zkuste si jej koupit, například v knihkupectví Portál, najdete tam ještě i letní číslo. Mnoho článků ze ZVUKu by si zasloužilo zmínku....

A také stojí za to začíst se do dalšího regionálního časopisu, do Malovaného kraje, na počet stránek jde sice asi o nejdražší časopis, ale zkuste podpořit tento druh psaní o svém rodném kraji...

A ještě regionální čtivo. Na internetové adrese www.naseslovacko.cz najdete zajímavý týdeník z našeho kraje, existuje i jeho novinová podoba. Doporučuji k přečtení, bohužel na Uherskohradišťsku není k dostání. Místo toho jsou tady k dostání Slovácké noviny, které jeho vydavatel zmrzačil tak, že by si zasloužil cenu za ničitele kulturních tradic na Slovácku...A stejnou cenu by si zasloužil ten, kdo se postaral o vytvoření umělého Zlínského kraje, vždyť z Uherskohradišťska vedou tisíce neviditelných nitek do sousedního Veselska i Hodonínska (pozor, to už spadá pod jiný kraj) než na míle vzdáleného Vsetínska...

A když už jsem u médií, klikněte si kupříkladu na stránky www.folklorweb.cz a do vyhledavače napište Vrba. Najdete tady řadu zajímavých článků od skvělého člověka Tondy Vrby, pokud má Horňácko osobnost, která tomuto kraji slouží v tom nejlepším slova smyslu za pověstnou almužnu, je to právě on...

Slovácké divadlo dává další pěkné hry, zkuste se tam vydat...

Pan Gogola starší, rodák z Uherského Hradiště, scénárista a pedagog, právě dnes mluvil na stanici ČT 24 o zajímavém filmařském festivalu Brněnská šestnáctka. A brzy také začně v Jihlavě úžasný festival dokumentárních filmů...

Po internetu jsem vyzkoušel zlínského rockové rádio Rock Max (bývalé AZ rádio), stojí za poslech! Tady je adresa: http://www.rockmax.cz

Proud hodových zábav na mnoha slováckých vesnicích neustává , zajeďte se na některé podívat, tak trošku jsem si objednal text, který by se měl na tuto přebohatou hodovou tradici podívat trošku z výšky... Nebo víte co? Zejména vy, kteří nejste třeba z našeho regionu, zajeďte si na jakékoliv hody a věřte, že všude najdete alespoń pár fantastických lidí, veselých a spontánních, kterým nikdo ani nemusel říkat, že ta pravá krása spočívá v přímé účasti na takových hodech, v pohybu uprostřed dění...

Básník Ivan Martin Jirous převzal Seifertovu cenu, podívejte se do některé z jeho knížek...

Teprve nedávno jsem se začetl do zatím poslední knihy Václava Havla "Prosím, stručně", jsou v ní krásné i zajímavé pasáže. Je to kniha v některých místech až mimořádně otevřená a upřímná, nevím o bývalém či nynějším politikovi, který by se takto svěřoval. Naopak, po řadě let psaní o politice, mám zkušenost, že málokdo mluví tak rozdílně z očí do očí a poté před kamerou, jako právě politici. Politiku jako obor mám hodně rád, co mě ale ničí, je ona účelovost v chování a vyjadřování politiků před voliči, dočkat se od nich upřímnosti by byla opravdu velká naivita....

Zase jsem se nějak rozepsal, stop, končím...

- Smutná věc, píše mi kamarád Jindra: "Zemřel děda Miklošek.Ten, co jsme u něj byli vloni na hody. Má pohřeb v sobotu 21.10. v 15 hodin v kostele v Hrubé Vrbce. Měl 89 let a byl předposlední z muziky Joženy Kubíka." Moc rád bych na pohřeb jel, ale nemůžu, v tu dobu budu muset čekat v redakci na výsledky voleb, o kterých musím psát tento i příští víkend. Jestli v něčem novinařinu strašlivě nenávidím, tak právě kvůli tomuto, vzala mi za posledních patnáct let spoustu času, který jsem chtěl žít úplně někde jinde. Diví se mně potom někdo, když často utíkám z Prahy domů?! Fotky pana Mikloška z loňského roku najdete pod HORŇÁCKEM. V té době jsem měl o něm i rozepsaný text, samozřejmě jsem ho kvůli nedostatku času nedokončil. Škoda mluvit....

- Další smutná věc: Při poslední návštěvě ve Lhotě jsem se dozvěděl, že zemřela paní Dominiková, říkalo se jí Vídeňáčka, jako mladá žila ve Vídni, měla 93 roků. Loni, nebo snad předloni, jsem s ní dělal rozhovor, byla to krásná ženská, která uměla moc hezky vyprávět, ještě, že jsem ji nahrál. Jenže kvůli novinařině v Praze jsem neměl dodnes čas tento rozhovor přepsat. Další důvod, proč novinařinu střídavě nenávidím a zbožňuji...Dám její fotečku alespoň pod OSTROŽSKOU LHOTU.

- Lenka Fojtíková píše spoustu hezkých a opravdu cených věcí do vzpomínaného týdeníku Naše Slovácko, řadu článků i setkání jí v dobrém závidím, mým cílem je tyto články dostat i na naše stránky. Protentokrát najdete pod ikonkou OSTATNÍ SLOVÁCKO její rozhovor s panem Petrem Vymyslickým, v padesátých letech byl komunistickým režimem odsouzen nespravedlivě k dvacetiletému vězení...Vím, že nemá ráda, když jí chválím, ale ona je podle mě nejlepší novinář, který mapuje dění v našem regionu, škoda, že z Hodonínska a své Blatnice nejezdí po té naší "drkotající" antonínkové silnici na Uherskohradišťsko, mnoho věcí a lidí by potřebovala Lenčinu péči a zpracování...

- Tož končím, snad najdete v předcházejících řádcích aspoň kapku inspirace nebo radosti....
16. října (PONDĚLÍ)

- Nejdříve jako obvykle v pondělí ráno informace pro lhotské fotbalové fanoušky. Lhotští fotbalisté opět prohráli, opět doma, zdá se, že se v současnosti nedaří. Podrobnosti jako vždy najdete od spolehlivého Staně Dufky pod OSTROŽSKOU LHOTOU a FOTBALEM. Utkání jsem bohužel neviděl, ale osobně bych z něho nedělal tragédii. Nejdůležitější je přístup hráčů, a ten podle mých informací byl snaživý. V pátek jsem si byl po mnoha letech s fotbalisty zatrénovat a musím říci, že kromě velké osobní radosti z toho, že jsem si mohl s klukama zahrát, jsem měl také velmi dobrý pocit z tréninku dorostenců i prvního mužstva - naopak to bylo horší, fotbalisté mohli vidět těžce zadýchaného Bartoníčka, který jim nadává za alkohol a přitom mu balón dělal docela velké problémy :)
Teď je nejdůležitější nepropadat zbytečně panice a neobviňovat se, kdo může za neúspěch. Naopak takové chvíle jsou ideálním okamžikem pro to, aby mužstva ukázalo, že má svou vnitřní sílu, že se dokáže postupně z problémů dostat. A to je často mnohem víc než šňůra výher za sebou. Naši fotbalistů jsou navíc ve vyšší soutěži první rok, mají tedy nárok nejdříve si na náročnější utkání zvyknout a třeba už příští rok - s nadějnými dorostenci v zádech - zaútočit na první místa. Takže - hlavně nepropadat panice! A samozřejmě pracovat na sobě! Pracovat na sobě budu muse i já, abych se příští rok vecpal alespoň na lavičku fotbalového mužstva - samozřejmě myslím mužstva starých pánů :)

- Další zprávy najdete na stránkách nejpozději v úterý ráno, rád bych se zmínil o několika věcech ze Lhoty i okolí...
19. říjen (ČVRTEK)

Nějak jsem se rozepsal o obecních záležitostech. Text je dlouhý, takže vám ho ani moc nedoporučuji ke čtení. Pokud ale máte zájem a jste třeba ze Lhoty, můžete kliknout na OSTROŽSKOU LHOTU a DĚNÍ V OBCI...
12. říjen (ČTVRTEK)

- Zřejmě jsem se zbláznil, ale nakonec jsem se rozhodl upléci na sebe bič v podobě nové rubriky s názvem SLOVÁCKO JEDNOU VĚTOU. Velmi dlouho jsem o něčem takovém uvažoval, kdysi i chvíli zkoušel, ale vždy to bylo nad moje síly. Už nyní se občas probouzím s hrůzou, protože cítím na těle, co všechno jsem na tyto stránky nestačil dát v minulosti a nebudu stačit ani v budoucnosti, ale přesto s novou rubrikou chci začít. Pokud mají tyto stránky alespoň z části mapovat život na Slovácku a občas i na Horňácku, takovou rubriku potřebují.

Je to holt jako s celým tímto webem - téměř jistě by se absolutně nic nestalo, kdyby přestal existovat, jenže něco uvnitř mě neustále nutí pokračovat. Rubriky se tak rozrůstají a rozrůstají, mnohé nestačím aktualizovat, každý den vidím či cítím, co všechno bych rád na tyto stránky dal...Jedu dál a dál a řítím se někam, kam nelze dohlédnout. A po tisící se na všechny příznivce těchto stránek obracím s prosbou - nemáte prosím chuť se na tvoření těchto stránek podílet? Děkuju!!!!

- Na různá místa jsem doplnil články z novin, především pod OSTROŽSKOU LHOTOU najdete několik tititulků, které mají v názvu slovo NOVINY. Několik textů jsem přidal také pod OSTATNÍ SLOVÁCKO a jeden textík je i pod HORŇÁCKEM.

- A nakonec: Kdože se to uchází ve Lhotě o hlasy voličů? Úplný seznam najdou zájemci pod OSTROŽSKOU LHOTOU a DĚNÍM V OBCI. V této souvislosti můžu čtenářům těchto stránek slíbit, že budou první, kdo se dozví naprosto kompletní výsledky voleb. Musíte ale počkat do příští soboty nebo nedělního dopoledne, kdy budou výsledky známy....
8. října (NEDĚLE)

- Na Slovácku a v jeho okolí mají v neděli neměnnou tradici už po desetiletí snad jenom dvě věci - ranní chození do kostela na mši a většinou odpolední chození na fotbal. Přemýšlel jsem dnes nad těmito "tradicemi", když jsem viděl u nás ve Lhotě jít množství lidí na fotbal. Po řadě let hrál u nás sousední Uherský Ostroh, přišlo se podívat přes čtyřista diváků! Což je zcela jistě rekord, byť já si jako malý pamatuji, když k nám kdysi přijely svého času Čubovy démonické Slušovice, a to byl určitě větší nával. Jenže takové návštěvy jsou minulostí, stejně jako Slušovice. Pamatujete? Tehdy měl člověk pocit, že je to opravdu stát ve státě. Rád bych se vrátil ještě k oněm vzpomínaným "tradicím" ale není čas. Nechtěl bych je ovšem srovnávat, každá z nich je úplně jiná a každá z nich má zcela jiné kořeny i smysl. Obě mám na vesnici nesmírně rád, aniž bych chtěl nyní rozebírat, kterou více a kterou méně. Koho by to také zajímalo číst...A jak dopadl výsledek sousedského derby a jaký byl průběh? Pokud to chcete vědět, přečtěte si reportáž Staně Dufky po kliknutí na OSTROŽSKOU LHOTU a FOTBAL.
6. října (PÁTEK)

- Rád bych obohatil stránky o různé texty a fotky, ale dnes už to nestihnu. Jen v této chvíli přislíbím text, který tady najdete v pondělí. Bude o tom, v čem že to naše Lhota může dosáhnout celostátní známosti. Ano - celostátní! Jsem sice svým založením lehký pesimista, ale v tomto případě je asi opravdu na místě optimismus. Více v pondělí!

- A ještě jedna pozvánečka na sobotu, a to už na 9.30 ráno! Najdete ji na hlavní stránce pod TIPY. Teď jen váhám, jestli pod sportovními nebo kulturními. Těžká otázka. Jak byste nazvali cyklistickou jízdu po vinných stezkách vy?

- A ještě jedna pozvánka. Teď mi přišla z Veselí nad Moravou informace o slavnostním otevření "přístupové cesty" k zámku, rád ji tady publikuji. Snad jen dodám, že samotný zámek i celé okolí patří podle mě k nejkrásnějším a nejvíce magickým místům v našem regionu - dalo by se možná říci, že nevyužitým místům, která se ještě nerozzářila. Proto jsem rád za každou podobnou zprávu, držím Veselčanům palce a přeji si, aby celková rekonstrukce nezničila ono magično, které tady já alespoň cítím. A článek najdete pod "OSTATNÍ SLOVÁCKO".

- Já sám chci vyrazit v pátek navečer na vlak, abych se už zítra mohl pustit do našeho domečku v Kozí ulici, jo, tak se prý ulice, kde minidomek máme, prý kdysi jmenovala. Rád bych stihl i dvě lhotské "události", žení se nám jeden ze synů Zbořilových (překecali mě, abych je šel vyfotit) a manželé Malůškovi mají mši, společně už spolu žijí úctyhodných 50 let! Asi se jich půjdu zeptat na recept :) Pěkný víkend!
5. října (ČTVRTEK)

Tak jsem se "rozohnil" nad alkoholem, který ničí život některým děckám v našem regionu, jakobych vypil celou flašku něčeho hodně ostrého. Omlouvám se, ale nemohl jsem jinak, text případně najdete pod OSTROŽSKOU LHOTOU a DĚNÍM V OBCI.
4. října (ŠTŘEDA)

Další smutný den pro naši zemi. Zemřel František Fajtl. Jeden z posledních opravdu velkých hrdinů, které tato země měla.

"Připijme na jeho památku," napsal mi dnes k tomuto úmrtí jeden kamarád. "Odešel velký a statečný člověk, generál a rytíř nebes, válečný stihač, nositel nejvyšších vyznamenání." Večer jsem si dal dvě decky Modrého portugalu. Za chvíli tady zůstaneme sami. Bez všech velkých i malých Fajtlů. Jakpak nám tady bude?
1.ŘÍJNA (NEDĚLE)

StD: Veselý víkend fotbalistů (Zbořilova páteční svíca a sobotní Burčákový turnaj) způsobil smutný výsledek pro fanoušky Lhoty.
Ani dorost příliš nepotěšil,více pod FOTBALEM VE LHOTĚ. Burčákový turnaj vyhrála nelhotská dvojice Jiří Jenčo a Bohumil Nemáš, více v průběhu týdne.