Horňácké slavnosti - zkouška B.Rychlíka končila až po půlnoci, fotky tady (20. července)

O letošních Horňáckých slavnostech tady zatím najdete text, který jsem psal už ze středy na čtvrtek, poté, co jsem se vrátil z generálky pořadu Břetislava Rychlíka. Mnoho dalšího mám v bloku, na diktafonu a na paměťových fotografických kartách. Vytrvejte prosím, v příštích dnech začnu postupně tyto poznámky dávat na stránky...RB

Psáno: Ze čtvrtka na pátek...

Možná mi nebudete věřit, ale když končila zkouška na pořad Břetislava Rychlíka a Ondřeje Havelky, ručičky hodinek ukazovaly přesně - 00:43. Jinými slovy, od půlnoci (té ze čtvrtka na pátek), právě uteklo 43 minut...

O samotné zkoušce by šlo napsat dlouhou stať, myslím, že i mnozí účinkující uvidí celý pořad skutečně pohromadě až při dnešním večerním premiérovém provedení. Docela jsem obdivoval trpělivost Rychlíka, ale vlastně i účinkujících. Pořad vzniká opravdu za pochodu a úplně na tu poslední chvíli - ostatně, jak je to na Horňácku zvykem. Už samotná generální zkouška tak byla vlastně samostatným pořadem, který mohl mít svého pokladníka s prodáváním lístků.

Popůlnočním návratem z Horňácka omlouvám fakt, že fotečky z této zkoušky, stejně jako z celé generálky na Horňácké, uvidíte "až" spíše někdy kolem pátečního poledne. Přiznám se, že teď po půlnočním příjezdu nemám sílu na kopírování fotek a poté jejich přeposílání na stránky. Jsem skoro vyčerpaný tak jako samotní účinkující a tvůrci, byť jsem jenom seděl v hledišti, případně běhal s foťákem nebo diktafonem.

Kolem poledne se také pokusím dát informace ze čtvrtečního zahájení Horňáckých, které jako tradičně zahajovala výstava - tentokrát věnovaná 50. výročí Horňáckých slavností. A zatím v bloku mám také fotečky ze středy, kdy na Horňácké zkoušel v kostele ve Velké nad Veličkou Sboreček žen z Lipova.

Z toho, co jsem zatím viděl, ale můžu už nyní prorokovat, že letošní Horňácké budou určitě zajímavé. A zaplněné pořady, které stojí za podívání a poslouchání. Například lipovské ženy v sobotu dopoledne si určitě nenechte ujít!

A stejně tak takřka divadelní vystoupení právě pořadu dvojice Rychlík-Havelka, by mohlo sklidit velký úspěch. Ale výborně se poslouchají i horňácké děti či dospělácké sbory, ti všichni dnes (vlastně už včera ve čtvrtek, na Strážné Hůrce naplno zkoušely , a byly opravdu dobří.

Dočkáte se přitom i překvapení, která v programu vůbec nenajdete. Kupříkladu primáš Petr Mička mi říkal, že na sobotu chystají křest svého zcela nového CD, přesný čas křestu a tedy i hraní, vylepí po Velké v sobotu ráno.

Tak to je všechno - šťastnou cestu do Velké!

RB

(Můžu vám slíbit, že na těchto stránkách najdete také po slavnostech příští týden podrobné informace, snad takové, které nebudou povrchní a nezajímavé.)
A tady už jsem v pátek po poledni přidal v rychlosti několik fotek z noční generálky. Byla opravdu zajímavá a hodně náročná, zpočátku i poněkud nervózní. S přibývajícím nočním časem se ale zkoušení dařilo líp a líp, a kupodivu narůstal i počet Horňáků, kteří věděli, co dnes večer budou muset udělat a pronést....Určitě se přijďte podívat, bude to napětí pro každého, největší asi pro autory, protože ti musí spoléhat na hlavní horňácké pravidlo - že sanakonec všecko nějak udělá....Pořad začíná po deváté hodině večer na Větrné Hůrce, před tím vystoupí v osm mužský sbor z Velké nad Veličkou. Také jejich generálku jsem viděl - a byli skvělí! Určitě vám dobře zazpívají a ještě vás pobaví výbornými nápady...Tož, víc toho už dnes nenapíšu...

RB