ZÁŘÍ

29.ZÁŘÍ (PÁTEK)

- Blíží se říjen, zářijová "dovolená" těchto stránek skončila. No, neřekl bych, že to byla přímo dovolená, jen jsem se potřeboval "aklimatizovat" na poněkud pozměněný život, z MF DNES jsem se po téměř dvanácti letech přestěhoval o chodbičku dál, do internetového zpravodajství iDNES.cz, stejně jako se po téměř šesti letech stěhuji z Jesenice u Prahy o několik kilometrů blíž k Praze....

- Během uplynulých týdnů jsem přemýšlel i o další budoucnosti těchto stránek, rád bych jim dal přece jen profesionálnější tvář, včetně změny grafiky i celkového obsahu. Ten by se neměl úplně lišit od dnešní podoby, ale přece jen bych rád některé změny udělal. Jeden z kamarádů se mě ptal, proč nevytvořím kolem stránek redakci spřízněných lidí, a já si říkal, že to není vůbec špatný nápad. O něco takového se určitě pokusím, mimo jiné si od takové změny slibuji příliv nové energie, nápadů, kritických připomínek a samozřejmě zajímavých příspěvků. Základem přitom je nebrodit se v každodenních jakoby událostech, netopit se v nich, pokusit se na ně podívat z patřičného nadhledu, hledat skutečné Události, pracovat na tématech, která mají nadčasový význam. A kromě toho se dál pokoušet pod "šuplíčkem" Ostrožská Lhota o neobvyklé vesnické stránky, které se budou lišit od mnohých jiných obecních stránek.

- Pokusem o určitý nadčasový pohled by měl být také text-či spíše zamyšlení-nad "rojením" krojů na Slovácku, tedy nad stále větším množstvím lidí, kteří kroje na Slovácku nosí. O čem tento jev vlastně svědčí? Proč lidé tyto kroje nosí? Říká to něco o samotném životě na Slovácku? Pokusil jsem se na tyto otázky alespoň z části odpovědět, text už mám v rukopisu, jen ho musím někdy přepsat na tyto stránky...

- A stejně tak bych byl rád, abyste občas na těchto stránkách našli texty, které považuji za velmi důležité, aniž by měli s našim Slováckem či Horňáckem něco společného. Takovým textem je pro tentokrát projev papeže Benedikta XIV. Ano, jde o projev, který vzbudil tak emotivní reakce mezi muslimy. Pod "šuplíčkem" O ČEM CHCI TAKÉ PSÁT a CÍRKEV najdete jeho český překlad, nemám iluze, že by si ho přečetlo mnoho lidí, ale to snad ani není nejdůležitější.

Sám se snažím na těchto stránkách náboženským tématům vyhýbat, byť téma náboženství i víry považuji za nesmírně zajímavé a důležité, v dnešním světě už nelze vystačit s nezájmem či dokonce pohrdáním o tuto oblast života. Pokud jde o samotného nového papeže, mě osobně velmi potěšil svou první, lednovou encyklikou Bůh je láska. Benedikt XIV. v ní katolickou církev vyzývá, aby svou činnost věnovala především dobročinnosti a lásce, o lásce mluví jako o božím daru. "Dávat lásku těm, kteří ji potřebují, je součástí samotné existence církve," píše papež.
Vzpomněl jsem si na tato jeho slova, když jsem při pondělní cestě Šohajem ze Starého Města do Prahy četl velmi zajímavou knížku Slyšet Boha v ranním vánku od Tomáše Špidlíka, úžasného člověka, kněze, který už desítky let žije ve Vatikánu a pohybuje se v blízkosti papežů. Špidlík tady o (ne) lehké lásce k bližním s humorem podotýká. "Bylo by lehké, kdyby ten bližní nebyl tak blízko a kdybych se s ním nesetkával den co den." A ještě jedna věta z knížky, v níž kněz připomíná jedno staré francozské přísloví: "Všechny ctnosti se snadno pěstují na dálku, ale obtížně se uskutečňují zblízka." Podívejte se do této knížky, donutí vás k přemýšlení nejen na trase Staré Město - Praha.

- Na těchto stránkách bych se chtěl také podstatně více věnovat dvěma časopisům, které vycházejí právě na Slovácku. Jeden se jmenuje ZVUK, druhý MALOVANÝ KRAJ. O obou bych rád mluvil tady poněkud déle, tentokrát ale budu hodně stručný. Ze všeho nejdříve bych vám doporučil, abyste si někdy tyto časopisy koupili, nevycházejí tak často, takže vložené peníze snad nebudou úplně špatnou investicí. Zvuk vychází čtyřikrát do roka, Malovaný kraj nyní jednou za dva měsíce. Nejlépe se shánějí v Uherském Hradišti na Masarykově náměstí, v knihkupectví Portál, mém nejoblíbenějším obchodě, který při návštěvě Hradiště nikdy nevynechám.
Malovaný kraj svou tvář sice už léta hledá, mám ale pocit, že nynější cesta je hodně nadějná, Zvuk je naproti tomu už časopis s jasnou dramaturgií, složeny z řady zajímavých témat, opravdu vynikající počtení! Mám pocit, že už jsem se o tom v minulosti zmiňoval, ale pokud by se z těchto internetových stránek podařilo vytvořit "internetový Zvuk", vůbec bych nebyl zklamaný! Myslím, že smysl Zvuku velmi dobře vystihl jeho redaktor Jaroslav Zapletal, který napsal -  "Již šestnáctý rok se regionální časopis ZVUK věnuje tématům, která bychom mohli zjednodušeně vyjádřit otázkou: Jak kulturně silný a svébytný má být náš kraj, aby i v budoucnu byl více, než pouhou geografickou oblastí s centrem politické samosprávy a státní administrativy?" Ano, to je přesné! Více najdete pod "OSTATNÍM" SLOVÁCKEM.

- A ke Zvuku a Malovanému kraji přidám ještě jeden televizní pořad s názvem Folklorika. I jemu bych se chtěl na těchto stránkách více věnovat. Podrobnosti najdete opět pod "OSTATNÍ" SLOVÁCKO.

- Už dlouho přemýšlím také nad informacemi o Moravácích v Praze, o životě Moraváků, ale také nad tím, jak je náš region vlastně v Praze "vidět". Jsem si vědom, že na toto téma by šlo dělat mnoho věcí, pro začátek slibuji článek o proslulých pražských vinárnách Blatnice a Blatnička. Obě ještě existují a fungují, v úterý jsem byl jednu z nich omrknout a zrovna ochutnal burčák. S potěšením konstatuji, že to byl skutečný burčák...Po kliknutí na "OSTATNÍ" SLOVÁCKO najdete kolonku MORAVŠTÍ SLOVÁCI V PRAZE, zatím vám můžu alespoň poskytnout informace o nejbližších akcích pražského Slováckého krúžku. Mimochodem - brzy oslaví 110 let!!!

- A ještě nakonec: Na hlavní stránce najdete nové televizní tipy, zkuste se tedy mrknout...
25.ZÁŘÍ (PONDĚLÍ)

- A opět fotbal, naši chlapci vyhráli a početné publikum odcházelo z krásného sportovního areálu náramně spokojeno. Pokud chcete vědět o zápase více, klikněte prosím na OSTROŽSKOU LHOTU a FOTBAL....Prvoligové Slovácko dál rozdává body na domácím hřišti více v rubrice ZE ZÁKULISÍ LIGOVÉHO SLOVÁCKA

- A vám, kteří sportu zrovna neholdujete, slibuji už brzy nefotbalové informace....Lhoťany bude snad zajímat rozhovor se starostou, který jsme dělali se Staňou Dufkou zrovna včera. Proč chce být starostou další čtyři roky? Získala (na lhotské poměry) obří zakázku na výstavbu čističky opravdu nejlepší nabídka? Kdy vyjde kniha o Lhotě, a pro nevyšla dřív? Jak vypadá spolupráce KDU-ČSL a ODS v naší obci? Proč stagnuje rozvoj průmyslové zóny? Je naděje, že se začne ve Lhotě podstatně víc stavit? I na tyto otázky odpovídal starosta v rozhovoru, který tady v příštích dnech najdete...

- A pokud jde o mimolhotské, připravuji novou rubriku, rád bych tady umístil také určité zamyšlení nad tím, co vypovídá vlastně o Slovácku přibývající množství krojovaných, v plánu mám i věci "neslovácké". Rád bych tady například umístil kompletní proslov papeže, jehož malinkatá část vyvolala tak obrovské reakce mezi muslimy...
18.ZÁŘÍ (PONDĚLÍ)

StD: Fotbal a zase fotbal... Lhota dostala výprask ve Strání. Jak k tomu došlo se dozvíte pod OSTROŽSKOU LHOTOU a FOTBALEM VE LHOTĚ.
Zato naši dorostenci si vedou skvěle a zatím ještě neprohráli....více v sekci DOROST.
11. ZÁŘÍ (PONDĚLÍ)

StD: Fotbalisté Slovácka opět odešli doma poražení.Pohled na zápas a názory některých hráčů ze zápasu s mistrovským Libercem najdete v kolonce ZE ZÁKULISÍ LIGOVÉHO SLOVÁCKA.......Naši dorostenci válcují jednoho soupeře za druhým, jak hráli v neděli najdete pod OSTROŽSKOU LHOTOU a FOTBALEM...... A do třetice -  sport. Mladé lhotské tenisové naděje bojovaly v sobotu na kurtech v žákovském turnaji O pohár starosty obce. Výsledky v sekci OSTROŽSKÁ LHOTA a TENIS...
3. ZÁŘÍ (NEDĚLE)

StD: Lhotští fotbalisté se vrátili ze Zlechova bez bodu. Proč? Klikněte na OSTROŽSKOU LHOTU a FOTBAL.
8. ZÁŘÍ (PÁTEK)

StD: Jak dopadli ve fotbale staří pání v pondělním zápase? A kdo vyhrál turnaj děvčat v tenise? Klikněte na Ostrožskou Lhotu na fotbal a tenis ve Lhotě.