Ženy Slovácka po podzimu třetí (7.12. 2007)

Klimková: Na Spartu prostě nemáme


Uherské Hradiště - Fotbal je krásná hra! Přináší nám štěstí, radost, ale i smutek a pláč. Tento citát mají hráčky 1. FC Slovácko v záhlaví svých webových stránek. Po letošním podzimu to pro ně platí dvojnásob. V úvodu sezony byla vidět radost, po zápasech s pražskými kluby zase pláč.

Ambiciózní trenérka předního českého ženského fotbalového týmu stráví Vánoce v Americe, odkud dokonce dostala nabídku na trénování
Ač před zahájením sezony vyhlašovala trenérka Jitka Klimková boj o titul, postavení v tabulce je naprosto shodné s loňským rokem – třetí místo.

Zklamání?

Obrovské! Jak pro mě, tak pro holky určitě také. Chtěly jsme totiž Spartu více potrápit a být minimálně na druhém místě.

Kde se lámal chleba?

Určitě v Praze na Slavii v prvním poločase. Tak příšerný výkon jsem od svého mužstva snad ještě neviděla. Po dvaceti minutách jsme prohrávaly tři nula. Některé naše hráčky jsem nepoznávala. O poločase jsem musela v kabině hodně zvýšit hlas, až jsem se lekla sama sebe. Sice se to zlepšilo, ale na zvrácení výsledku už bylo bohužel pozdě. Ten zápas byl pro mě největší zklamání podzimu.

Se Spartou jste hrály na hlavním stadionu a také to byla celkem jednoznačná záležitost Pražanek…

Ale my jsme s nimi v prvním poločase hrály naprosto vyrovnanou partii. Vycházely jsme ze zabezpečené obrany a už několikrát se nám podařilo s takovou taktikou proti Spartě bodovat.

Sparta ale u nás asi nemá konkurenci?

V ženském fotbale je to evropský velkoklub. Letos se prosadila i v evropských pohárech a u nás je dominantní. Chtěla jsem hrát o titul, ale dneska musím realisticky přiznat, že v současné době na Spartu prostě nemáme. Potrápily jsme ji jen v první půli, a to je málo. Za celý podzim dostaly Pražačky v celé soutěži dokonce jenom dva góly.

V kádru jsou dvě Američanky. Zatímco Julie Scheppele hrávala stabilně, Molly Kate Norton často střídala. Nebyla jste spokojená s jejími výkony?

Molly má určitý blok, a to v komunikaci. Neučí se česky a fotbal je hodně o komunikaci. Ona nemluví s mančaftem a z její pozice defenzivního záložníka, kdy má organizovat hru, je to hodně důležité.

Neodváděla tedy výkony, jaké jste od ní čekala?

Tak bych to neřekla. Musí se ale víc adaptovat, Věřím, že to bude postupem času lepší.

Je to správná cesta zabudovat do mužstva Američanky? Neberou místo domácím hráčkám?

V rámci konkurence určitě je. Kdybych tady měla dostatek kvalitních domácích hráček, tak dám určitě přednost jim.

Které hráčky patřily k takové té ose mužstva?

Nejlepší střelkyně celé soutěže Zdeňka Skupinová, kapitánka Martina Danielová, která předváděla celou sezonu vyrovnané výkony a Julie Scheppele. Pro mě ale byla největším překvapením Irena Dudová.Ta šla na podzim obrovsky nahoru. V každém zápase byla vidět a určitě to bylo i tím, že nevynechala jediný trénink.

Nebudete se ohlížet po posilách?

My nejdeme a ani nechceme jít cestou nakupování hráček. Máme kvalitní juniorku a z té chceme postupně vychovávat holky pro prvoligové mužstvo. V létě jsme dělaly úspěšný nábor do žaček a teď dokonce jednáme o tom, aby holky hrály společně s přípravkami kluků, snad se to podaří. Posílily jsme ale na trenérském postu, z Brna přišel k mládeži Jan Jačisko společně se svou dcerou.

A o koho je naopak zájem?

Ve velkém kurzu je mladičká Klára Cahynová, ale řekla jsem trenérům Sparty, že pokud se na ni jenom podívají, tak jim ustřelím ruce (smích).

Jaké budou u Jitky Klimkové Vánoce?

Pracovní, pracovní. V půlce prosince odlétám do Ameriky na regionální kemp mládeže a vracím se druhého ledna. Hned třetího začínáme prvním tréninkem. V lednu budeme mít společně s juniorkami kondiční soustředění a v únoru herní soustředění. Začátkem března už potom začínáme pohárovým zápasem, takže na přípravu budou jenom dva měsíce.

Kdyby přišla nabídka na trénování z Ameriky, vzala byste ji?

Ta dokonce přišla. A nejenom z Ameriky, dokonce i od našeho jednoho prvoligového klubu. Ale mám tady rozdělanou práci od nově vzniklé přípravky, což je běh na hodně dlouhou trať, až po ligové mužstvo. Takže zatím o změně neuvažuji.

Stanislav Dufka

I přes nabídky na změnu trenérka žen Slovácka zůstává

Fotka Jitky Klimkové je zápasu proti Spartě