L. Fojtíková: Loučení s panem Mičkou (leden 2007)

Jan Mička, o kterém jeho kamarád Dušan Holý na velickém hřbitově mimo jiné řekl: "„Juru Mičku jsme poznali jako dobrého člověka. Patril k našim prátelom najvernějším. Byl to zpěvák a tanečník, z kterého si mladí na Horňácku možú vzat vzor."
Slovácko se loučilo s legendami folkloru

Slovácko se minulý týden rozloučilo se dvěma osobnostmi folklorního života. V pátek nejdříve příbuzní a přátelé na poslední cestě doprovodili čestného člena Slováckého krúžku, jeho dlouholetého starostu a uměleckého vedoucího souboru Jana Miroslava Krista. Z Velké nad Veličkou byl na pohřeb vypraven autobus.

„Pro nás to byl nejen největší vzor tanečníka, zpěváka, ale také dobrého člověka a kamaráda. Několik roků vedl Veličku a potom i Lipovjan. Byl to náš člověk,“ řekl Jiří Šácha z Velké nad Veličkou.

V sobotu se smuteční hosté přišli rozloučit do kostela svaté Máří Magdaleny ve Velké nad Veličkou s Jiřím Mičkou (61). U rakve drželi čestnou stráž krojovaní a po smuteční mši svaté se Mičkovi zazpíval mužský pěvecký sbor, jehož byl členem. Nechyběli ani zástupci hned několika cimbálových muzik z celého Horňácka.

„Jura byl typickým reprezentantem starodávného folklorního projevu. Konec konců k tomu měl předpoklady, protože pocházel z větve Klusáků. Byl to nesmírně dobrosrdečný člověk, který měl kolem sebe spoustu přátel. Je to ztráta velkého zpěváka a tanečníka. Jura byl totiž po Vladimíru Klusákovi nástupcem tance starosvětská,“ připomněl kuželovský rodák lékař Jan Pavlík.

„Juru Mičku jsme poznali jako dobrého člověka. Patril k našim prátelom najvernějším. Byl to zpěvák a tanečník, z kterého si mladí na Horňácku možú vzat vzor. Jeho talent sa u něho projevil už zamlady a viděli jsme mockrát, jak umně nahradil při tanci starosvětská svojeho strýca Vlaďu Klusáka s neúnavnou tanečnicí Zdenkou Jelínkovou, která už tu také odpočívá. Jurka bude ležat blízko ní. Nech je mu zem na velickém cintoríčku lehká. Rozlúčím se s ním týmato starosvětskými,“ řekl nad otevřeným hrobem dojatý Dušan Holý a pak kamarádovi naposledy zazpíval.

Text a foto: Lenka Fojtíková
redaktorka týdeníku NAŠE Slovácko, www.naseslovacko.cz