Lenka Fojtíková: Hrbáčova muzika slavila čtyřicátiny

Hrbáčova muzika slavila čtyřicátiny

Kino Morava ve Veselí nad Moravou zažilo při oslavách čtyřicátých narozenin Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče návštěvu, jakou dlouho nepamatuje.
Pořadatelé museli dokonce přinést další židličky. Koncert přilákal stovky lidí. Na pódiu i v hledišti byli vidět přední představitelé folkloru.

„Osobnost Martina Hrbáče má velký význam nejen pro Horňácko, ale pro celý moravský folklor. Je jeden z posledních zástupců autentického a stylového podání horňáckého folkloru. Je to formát srovnatelný se Samkem Dudíkem nebo Slávkem Volavým,“ uvedl cimbalista muziky Petr Pavlinec.
Podle Jiřího Mičky, který s primášem řadu let spolupracoval, to budou mít jeho nástupci hodně těžké. „Budou se muset velmi snažit, aby dosáhli jeho úrovně,“ míní Mička.

Martin Hrbáč na sebe prozradil, že kdyby se znovu narodil, rozhodně by chtěl být zase muzikantem. „Hrát je potěšení nejen pro mě, ale i pro druhé. Muzika mi dala spoustu radosti. Samozřejmě i starosti, protože jsem hrál a zároveň chodil do práce, což se pak odrazilo na mém zdraví,“ připomněl primáš.

„Hrbáč neměl vždy štěstí na muzikanty, kteří nebyli vždy prvoligoví. Postupem času nabíral lepší a lepší. Generaci nás samouků střídá generace vyškolených lidových muzikantů. Hrbáčova kapela znamená něco, co na Horňácku ještě nebylo. Čím déle bude hrát déle, tím to bude krásnější. Každý tón a stylový prvek je na svém místě jako v krásné mozaice. Je to kapela, která je stále vůdčím elementem lidové hudby na celém Horňácku,“ připomněl Jan Rokyta.

Lenka Fojtíková, redaktorka týdeníku NAŠE
www.naseslovacko.cz

Na oslavách kulatého výročí muziky se sešli Martin Hrbáč junior a senior.

Foto: Lenka Fojtíková