Lípa z Bzence mezi nejvzácnějšími stromy v Česku (2. říjen)

Boj o titul Stromu roku vrcholí, zatím vede lípa z Bzence

V nadcházejícím týdnu se svede závěrečný boj o titul nejkrásnějšího stromu České republiky pro rok 2006. Mezi horkými kandidáty jsou zatím lípa ze Bzence na jižní Moravě, která dostala dosud nejvíce hlasů.

Těsně za ní je lípa z Platoře na Plzeňsku a na třetím místě se drží dub z Královéhradecka. Na ocenění bylo navrženo 12 stromů, řekla dnes ČTK
Klára Slámová z brněnské ekologické Nadace Partnerství, která akci pořádá.

Všechny stromy navržené na ocenění jsou i s popisem zveřejněny na internetových stránkách organizace www.nadacepartnerstvi.cz. Až do dnešního dne na nich byla i počítadla ukazující, kolik hlasů který strom dostal. Podle posledních údajů vedla s 2413 hlasy bzenecká lípa. Dnes ale byla počítadla odstraněna. Až do konce ankety už nebude průběžný stav hlasování zveřejněn.

"Hlasovat lze do příští středy. Výsledky oznámíme 19. října na koncertě v brněnské Wannieck Gallery," uvedla Slámová. Vystoupí na něm zpěvák Dan Bárta, jehož nejoblíbenějším stromem je jeřáb.

Hlasovat lze buď zasláním dárcovské textové zprávy z mobilního telefonu nebo odevzdáním speciálních hlasovacích archů. V obou případech se platí. Zisk půjde na výsadbu nových stromů v republice. Pokyny k tomu, jak správně hlasovat, jsou na stránkách nadace.

Anketu o nejkrásnější strom uspořádali před lety ekologové v Brně s cílem vzbudit zájem občanů o veřejnou zeleň. Z akce se pak stala celostátní anketa. Loni ji vyhrál majestátný tisíciletý tis, který roste ve svazích u jihomoravského hradu Pernštejna.

Vladimír Klepáč
Zdroj: ČTK