M.Dvouletý: Úspěšný Regiontour, kraj i město jsou spokojeni (22.1.2007)

Úspěšný Regiontour, kraj i město jsou spokojeni

Zlínský kraj, Region Slovácko i královské město Uherské Hradiště hlásí: S naší prezentací na brněnské výstavě cestovního ruchu Regiontour jsme spokojeni. Podle oslovených představitelů regionálních samospráv je tak pravděpodobné, že do našeho regionu letos zamíří ještě více turistů, než tomu bylo v minulosti.

Historicky největší expozice přinesla úspěch

A mají také proč být spokojeni. Nejenže hejtmanství a jednotlivé turistické oblasti chystají množství novinek a zajímavých lákadel, ale magnetem mohou být třeba i oslavy 750. výročí založení Uherského Hradiště nebo již pátý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek, které se letos stanou dějištěm Národního zahájení Dnů evropského dědictví.
„Zájem o naši expozici a prezentované produkty a materiály cestovního ruchu Zlínského kraje byl dle mého názoru značný, a to jak ze strany odborné, tak široké veřejnosti,“ pochvaloval si Regiontour hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš. Podle jeho slov je totiž tento veletrh vynikající příležitostí propagace kraje jako celku a zároveň dává příležitost představit nové materiály a produkty cestovního ruchu.
A tak se i stalo. Zlínský kraj zde totiž slavnostně pokřtil nejen nový obrazový katalog, ale i tři ucelené nabídky turistických možností, z nichž první je zaměřena na lázeňství, druhá na letní turistiku a třetí na lyžování.
Za úspěšný považuje Regiontour také hradišťský místostarosta a předseda správní rady Regionu Slovácko Květoslav Tichavský. „Můžeme konstatovat, že bezprostřední dojem zanechalo město i celá oblast Slovácka velmi pozitivní. Image každého vystavovatelského subjektu je pro další vývoj zájmu turistů a odborné veřejnosti velmi důležitý. Kdo nezaujme a nepřesvědčí svojí nabídkou, neexistuje,“ domnívá se Květoslav Tichavský, který zároveň připomněl, že Region Slovácko již třikrát získal dvě ceny Grand Prix Regiontour a vloni se navíc stal absolutním vítězem. „I tento fakt svědčí o tom, že máme kvalitní nabídku,“ dodal.

Slovácko, nebo Zlínský kraj?

Avšak expozice Zlínského kraje nebyla prezentací jenom jednoho turistického regionu. Kraj se totiž jako samosprávný celek rozkládá na území hned čtyř turistických regionů - Slovácka, Valaška, Zlínska a Hané, což považuje hejtman Lukáš za jednu z předností Zlínského kraje. „Vnímáme to jednoznačně pozitivně, lákáme přece na kouzlo rozmanitosti. Všem se snažíme sdělovat, že na poměrně malém území lze objevit pestrou nabídku aktivit a atraktivit, a to pro každého,“ je přesvědčen Libor Lukáš.
Přeci jen trochu odlišně se na věc dívá šéf Regionu Slovácko Květoslav Tichavský, kterému se nelíbila především rozpolcenost Slovácka do dvou expozic Zlínského a Jihomoravského kraje. „Na návštěvníka nepůsobí dobře, když v expozici dalšího kraje nalezne opět Slovácko. Snad to v budoucnu odstraní nové aktivity moravských krajů, společná expozice několika krajů a podobně,“ vyzývá Tichavský a zároveň poukazuje také na to, že koordinace mezi jednotlivými regiony a oblastmi v regionech je teprve v počátcích. „Například to, co jsme tvrdili v roce 1998 a 1999, že by Morava a Slezsko měly tvořit jeden společný turistický region, se teprve nyní začíná realizovat.
Domníváme se, že kraje jsou součástí státoprávního uspořádání, ale v cestovním ruchu jsou turistické regiony a oblasti, které nemusí být s hranicemi těchto krajů totožné,“ uvedl Tichavský.
Důležitost „celomoravského“ propojení podporuje i vedení kraje. „Předpokládáme, že domácí turista se orientuje a že zahraniční slyší spíše na slovo Morava než na pojmy Zlínský kraj. Proto intenzivně spolupracujeme s ostatními moravskými kraji. Turistické destinace totiž neznají umělé hranice, ať jsou kdekoliv. Turista si přeje krásný pocitový zážitek, dobré jídlo a pití, kvalitní ubytování a úsměv na tváři všech těch, s nimiž se v dané destinaci setká. Takové možnosti na Moravě máme, a právě proto potřebujeme dělat aktivní marketing, který tyto klady představí potenciálním zákazníkům, tedy turistům,“ domnívá se první muž kraje Lukáš.

Vznikne krajská organizace

Pomoct s koordinací v cestovního ruchu by od letošního roku měla také zbrusu nová organizace. „Jednou z priorit na tento rok je vznik Krajské organizace cestovního ruchu, což bude profesionální servisně-produkční společnost pro regionální rozvoj cestovního ruchu,“ informoval hejtman Lukáš. Podle jeho slov však tím aktivity kraje nekončí. Svůj provoz by měl zahájit také Turistický informační portál Zlínského kraje, bude se pokračovat v projektu Moravské jantarové stezky a dalších formách společné propagace moravských krajů.

***

ZAJÍMAVOSTI

Zlínský kraj boduje v celorepublikových statistikách cestovního ruchu. V roce 2005 jej navštívilo celkem 71 050 zahraničních hostů s průměrnou délkou pobytu 3,6 dne. Z mnoha dalších skvělých umístění vybíráme jen ta nejzajímavější:

* čtvrté místo v pořadí nejnavštěvovanějších muzeí v ČR (Valašské muzeum v přírodě), na šestém místě je Slovácké muzeum v Uh. Hradišti
* šesté místo v pořadí nejnavštěvovanějších hvězdáren v ČR (Valašské Meziříčí)
* patnácté místo v pořadí nejnavštěvovanějších památkových objektů ČR (Arcibiskupský palác a zahrady Kroměříži)

TABULKA

Počet ubytovaných hostů ve Zlínském kraji
Období Celkem z toho hosté zahraniční

Rok 2005 488 766 71 050
1.-3. čtvrt. 2006 417 605 59 759