Lenka Fojtíková: Rozloučení s panem Mikloškem (21. říjen 2006)

V sobotu odpoledne se Horňáci loučili s Janem Mikloškem, posledním z těch, kteří byli u založení slavné muziky Joženy Kubíka. V podzimním odpoledni byla v Hrubé Vrbce také redaktorka týdeníku Naše Slovácko Lenka Fojtíková, která rozloučení s panem Mikloškem zaznamenala. Jsem jí velmi vděčný za krásné - dovolte mi to takto říci - fotografie i pořízení zvukového záznamu, na kterém se pan rídící Okénka s panem Mikloškem loučí.
Smuteční řeč pana rídícího Františka Okénky nad hrobem Jana Mikloška
(doslovný přepis)


V malučkej chvíli zmineme sa aj my. Keď sa my zmineme, zmine sa aj krajina, tak jak by opádel vršek z rozmarýna.“

Jak enom prosťunké a príznačné sú verše téjto horňáckéj pěsničky, ale je pravdivá enom tak na polovic. Ta naša horňácká krajina sa nikdy nezmine a v ní sa nezminú ani tací ľudé, který sa do ní s radostí zrodili, celým srdcem do ní vrostli, prožívali v ní dni všední aj sváteční, naplňovali ju každý deň tvorivú prácú a nakonec jí slúžili až do posledního dechu svého života.

V téj významnéj radě těchto účastníků, na kterých sa nezapomíná, pribude dneska aj náš kamarád, náš spoluobčan Jan Miklošek, kterého jsme dnes doprovodili na toto posvátné místo.

Uložili jsme do hrobu posledního zakladatela legendární muziky Jožky Kubíka, která rozdávala ľuďom radost a pohodu po celých čtyrycet roků a možu réct, že také prospěla i obci Hrubé Vrbce, která se zviditelnila, protože vyhrávala aj v tých najodlehlejších místoch našéj republiky.

Jan, vedle své povinnosti hráčskéj, působil v muzice jako vynikající zpěvák a tanečník a toto všechno muziku enom krášlilo a dodávalo jí príslušného lesku.

Možu réct, že Jan celý svůj život zasvětil temu, aby krása lidovéj kultury na našem Horňácku stala sa neodmyslitelnú súčasťú našeho života a také to, aby se tyto klenoty otcovského dědictva prenášaly sa aj na mladší pokoleňa.

Janku, za šecko, číms obohacoval životy svých najbližších a také svých prátel, za krásné chvilky prožité v tvé prítomnosti, prijmi od nás od kamarádů, nech už hudců či zpěváků či občanů, uprýmné a srdečné poděkování.

S práním, aby zem vrbeckého kerchova objímala ťa měkkú náručú v tvém odpočinku buď sbohem. My nikdy nezapomeneme.

A ještě jedno: Byl bych rád, kdyby větrýk tichý nad jeho hrobem ustavičně preludoval ten krásný horňácký hymnus na počest skromného a dobrosrdečného našeho kamaráda Janka Mikloška.


(Na hřbitově v Hrubé Vrbce dne 21. 10. 2006 zaznamenala Lenka Fojtíková)

O smutečném loučení s panem Mikloškem si můžete přečíst také v týdeníku Naše Slovácko, který vychází každé úterý na Hodonínsku, Veselsku, Kyjovsku a Břeclavsku. Budete-li v těchto místech, neváhejte s koupí, myslím si, že v současnosti je to týdeník, který nejlépe a nejvíce píše (a také přináší mnohé fotografie) o tom, o čem jsou i tyto internetové stránky - o zdánlivě obyčejném životě lidí v našem kraji...

A pokud si chcete přečíst dřívější čísla týdeníku už nyní, stačí kliknout sem