Prezident o věznici i Slovácku (březen)

Klaus podpořil vznik muzea totality v bývalé hradišťské věznici

Prezident Václav Klaus podpořil přeměnu bývalé uherskohradišťské věznice v muzeum totality. Novinářům to dnes řekl na tiskové konferenci ve Zlíně.

Prezidentský pár se do zchátralé budovy podíval během oficiální třídenní návštěvy Zlínského kraje, kterou dnes dopoledne zahájil na Uherskohradišťsku.

Zchátralý areál věznice chce město získat od ministerstva vnitra. Vězení nechvalně proslulo krutými vyšetřovacími postupy vůči politickým vězňům. Působil zde také jako vyšetřovatel Alois Grebeníček, otec bývalého předsedy KSČM.

Dojem z celé této prohlídky byl podle slov prezidenta děsivý. "Mám pocit, že ten dojem do očí má dostat leckdo jiný, nejen prezidentský pár. Proto se mi to pro věc tohoto typu zdá příhodné. Jsem rád, že jsem to viděl, je to nezapomenutelný okamžik," uvedl Klaus. Poznamenal, že o přeměně bývalé věznice bude muset rozhodovat vlastník nemovitosti a vyjednavači ze strany uherskohradišťské radnice a Zlínského kraje.

Rozlehlý areál v centru města je již řadu let uzavřen a je ve špatném stavu, pouze v jedné části sídlí uměleckoprůmyslová škola.
Uherskohradišťská radnice si je vědoma toho, že oprava areálu si vyžádá stamiliony korun. Nezbytné by proto byly státní či evropské dotace.

Prezident se manželkou Livií během tří dnů ve Zlínském kraji zavítají v doprovodu hejtmana Libora Lukáše a jeho manželky do 13 různorodých míst ve všech čtyřech regionech. Cesta je zaměřena na menší místa a obce. Program je sestavený tak, aby prezidentský pár viděl především život na moravském venkově.

"Ve Zlínském kraji lidé velmi opečovávají své domy, domečky a také zahrádky. Něco podobného se nevidí v jiných krajích, ale jen na Moravě,"
řekl dnes novinářům Klaus, který do kraje zavítal během posledních dvou let již podruhé. Region manželé považují za nesmírně přitažlivý. Atmosféra v kraji a přijetí lidmi je zde podle prezidenta nejhezčí a nejpříjemnější ze všech navštívených krajů v republice.

Během středy prezidentský pár odjede ze Zlína na návštěvu do pěti obcí a měst. Dopoledne si prohlédnou Bojkovice na Uherskohradišťsku a Slavičín na Zlínsku. Poté Klausovi s doprovodem odjedou do Valašských Klobouk na Zlínsku, Velkých Karlovic a Liptálu na Vsetínsku. V podvečer navštíví ve Zlíně stálou expozici cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky.

Zdroj: ČTK
Tak tyto fotečky jsem si půjčil na Konfederaci politických vězňů. Nemám rád oficiální fotky politiků, ale právě tyto snímky se mi hodně líbily. Zvlášť první tři zachycují něco z pocitů, které prezidentský pár prožíval při prohlídce hradišťské věznice...Autora fotek zatím neznám, tímto se mu moc omlouvám, jakmile ho zjistím, hned ho tady dopíši a případně doplatím honorář...