Tonda Vrba: Ještě o Mladém Horňácku 2007

V Lipově a Velké nad Veličkou Mladé Horňácko omládlo už po pětatřicáté

Nejstarší dětský folklorní festival na celém Slovácku s názvem „Mladé Horňácko“ se konal v nezvyklém termínu - o víkendu po velikonocích, a to v předpremiéře v lipovské sokolovně a v premiéře ve velickém obecním kulturním domě. Letošní Mladé Horňácko, skvěle uváděné ve velickém dialektu mladou moderátorkou Magdou Petříkovou, se neslo v duchu Roku na dědině. Pořad připravili Anička Kománková, Jura Šácha a Anna Lerchová.

„Letos zde vynikly především sólové zpěvy. Muziky Veličánku, Lipovjánku ,  velické ZUŠ, kuželovské školy byly rovněž na výborné úrovni,“ podotkla jedna z autorek pořadu, učitelka z Nové Lhoty Anna Lerchová.

Kvůli velkému diváckému zájmu v minulých letech se pořadatelé rozhodli, že se letos bude akce konat na dvou místech regionu. 35. ročník Mladého Horňácka ale ukázal, že současnost je trochu jiná. S úbytkem dětí na školách se postupně vytrácí vystupující na jevišti a tím i diváci, kteří se skládají převážně z rodičů, příbuzných.

V kuloárech se už dokonce proslýchalo, že by se přehlídka měla konat pouze ve Velké, jako ve většině minulých ročníků. I když byla zaznamenána jedna z nejslabších účastí účinkujících v historii konání MH (něco přes dvě stě), nadšení a chutě mládeži vystupovat v krojích neubývá na síle ani trochu. Děti svoje vystoupení na jevišti silně prožívají. A to je velmi podstatné do dalšího růstu folkloristy.

Nemalou zásluhu na tom mají i učitelé a vedoucí souborů (většinou zkušení horňáčtí folkloristi) ze ZŠ z Louky, Velké nad Veličkou, Javorníku, Nové Lhoty, Suchova, Lipova a Kuželova, kteří se věnují dětem velmi pečlivě po celý rok školní docházky. Před vystoupením Mladého Horňácka dokonce zajíždí na soustředění na Starý Hrozenkov, kde jednotlivé bloky dopilovávají.

Soubory Lipovjánek a  Veličánek se mohou pochlubit velkou zásobárnou dětí, a vždy připravují program pro dvě věkové skupiny. Zůstává však otázkou, kolik z nich se po základní školní docházce bude věnovat dále této zájmové činnosti, která mimořádně proslavuje Horňácko. Ukazuje se totiž, že i když má hodně mladých nástupců, jen malé procento pokračuje dál, což není moc dobré konstatování.

Navenek to sice vypadá, hlavně po skončení nějakých akcí, že folklorní Horňácko je u mládeže v plném rozkvětu, ale skutečnost je jiná. V tom už nepomůže ani rodič, ani učitel. Ke slovu musí přijít zkušení folkloristi, vedoucí souborů, sborů, kteří by měli najít recept, jak mladé lidi mezi sebe přitáhnout. Někteří z dospělých jsou však pevně přesvědčení, že i přes varovně zdvižený prst horňácký folklor tak brzo nezhyne.

Část programu dětí z Mladého Horňácka se už tradičně představí i při letních Horňáckých slavnostech, kde si ve dnech 19.-22. července připomene region jubileum - půl století od jejich založení.

Text a foto: Antonín Vrba