Výstava o blatnickém rodu Hánů (26.2.)

Tak tuto zprávičku vydala dnes ČTK, takže hned ji přináším. Shodou okolností jsem byl v pátek ve Slováckém muzeu, kde jsem se o výstavě dozvěděl a chystal se o ní napsat. ČTK mě předběhla, tak vás alespoň takto na výstavu zvu. Velmi se na ni těším, když jsem byl v muzeu, cítil jsem, jak pečlivě se jeho zaměstnanci na tuto přehlídku rodu Hánů připravují, a jak moc pro ni dělají.

RB


Slovácké muzeum chystá rozsáhlou výstavu o malířích z rodu Hánů

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti připravuje v těchto dnech rozsáhlou výstavu děl, jejichž autory jsou naivní malíři z rodu Hánů z Blatnice. Návštěvníci si prohlédnou především jejich obrazy na plátně inspirované hlavně náboženskou ikonografií.

Celá výstava je koncipována jako procházka církevním rokem, během níž se lidé seznámí s jednotlivými světci.

ČTK to dnes řekla kurátorka výstavy Romana Habartová. Výstava začne 29. března a potrvá do června.

Lidové malířství podle autorky výstavy představuje součást tradiční lidové kultury, které nebyla doposud věnována patřičná pozornost. Slovácké muzeum má ve svých sbírkách od malířů z rodu Hánů početný soubor ikonografických obrazů na plátně.

Malíři se usadili v nedaleké Blatnici pod svatým Antonínkem, kde tvořili v proslulém poutním místě s kaplí svatého Antonínka nad Blatnicí, které jim umožňovalo rozšiřovat především tvorbu čerpající převážně z náboženské ikonografie.

Na výstavě lidé uvidí nejméně sedm desítek olejomaleb. Převážná část je z muzejního depozitáře, několik děl si autorka výstavy vypůjčí ze soukromých sbírek. Mezi jejich díla patří také malby na plech nebo nábytek. S jejich pracemi se v rodové linii setkáváme v průběhu celého 19. století.

Hánové se s oblibou věnovali i takzvané malbě názední, malování na nábytku, plechu, na textiliích, například malováním praporců a korouhviček. "Stěžejní je pro ně ale malování votivních obrazů, které jsou odrazem jejich poučenosti a výrazem jejich vztahu k víře," uvedla Habartová.

Michaela Bradová