V Kunovicích se učili tradiční slovácké tance (17. srpen)

V Kunovicích se lidé učí tradiční slovácké tance i písně

Tradiční slovácké tance a písně se lidé učí ve Škole lidových tanců, která se koná v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Ve škole se pravidelně schází tři desítky mladých tanečních párů.

Letošní ročník je zaměřen především na výuku verbuňku, který byl nedávno zapsán na seznam UNESCO. V kurzech si ale lidé osvojí i další tance zvané například kunovská sedlcká, hucká, čardáš nebo trnka. Účastníci školy své umění převedou v září na tradičních hodech.

ČTK to dnes řekl pracovník radnice Zdeněk Kučera.

Projekt, který je zaměřen zejména na mládež, přispěje podle organizátorů k tomu, aby děti i mladí lidé využívali svůj volný čas smysluplně. Hlavním záměrem pořadatelů je naučit především mladé lidi, kteří nejsou organizováni v žádném folklorním souboru základním návykům, zvyklostem, způsobům chování, písním a tancům zdejšího regionu.

Místostarostka Ivana Majíčková také uvedla, že jedním z cílů školy je také budování vztahu k lidové kultuře. "Základy a zkušenosti získané ve škole pak mohou dále rozvíjet a využívat především při příležitosti hodů s právem, ale také při dalších folklorních akcích," dodala.

Podpora zájmu mladých lidí o lidovou kulturu je podle ní přirozenou snahou místního regionu. Pokud má mladší generace podle organizátorů předávat tradice,
tance a písně tohoto bohatého regionu dalším pokolením, musí se je nejprve sama naučit. Součástí programu taneční školy je i příprava na tradiční hody s právem.

Velmi podstatnou částí kurzů bude i jednodenní odborný seminář pro vedoucí folklorních souborů zaměřený zejména na výuku verbuňku a odlišného způsobu
cifrování v jednotlivých oblastech Slovácka. Poslední částí letošní školy lidových tanců bude již tradiční kurz lidových tanců, který je určen pro širokou veřejnost různých věkových skupin.

Kurzy začaly na konci července. Kunovickou Školu lidových tanců, která se koná potřetí, pořádá místní občanské sdružení Handrlák ve spolupráci s
městem. Účast v kurzech je zdarma.

Michaela Bradová
Zdroj: ČTK, 17. srpen