Jak vypadaly hody v Hrubé Vrbce (5. 11. 2006)

Pár letmých poznámek k hrubovrbeckým hodům....

Byla pořádná zima, takové to počasí, kdy se člověku ven moc nechce, protože je jasné, že každou chvíli může začít pršet. Přesto jsem si říkal, že se pojedu podívat, jak vlastně vypadají hody v jedné z nejzajímavějších horňáckých obcí, Hrubé Vrbce. Neměl jsem takřka žádnou představu, přestože se zajímám o Horňácko už delší dobu. takže jsem vyrazil.

Nečekejte žádné velké hodování, nevím tedy, jak hodující Vrbka vypadala v pátek a v sobotu, v neděli po poledni tedy o hodách nic nesvědčilo. Snad tedy kromě kolotočářů, kteří ale stáli nedaleko hospody úplně osamoceni. Návštěvníci nikde.

Už to vypadalo, že se nikdo nikde neobjeví, ale před druhou hodinou přece jen nastalo "hemžení". Hody v Hrubé Vrbce skutečně existují! A jak vypadají?

Hody pořádají mladí, tedy v tomto případě odvedenecké ročníky, které samozřejmě po zrušení povinné vojenské služby už nejsou odvedenecké. Přesto se ale tradice drží, takže osmáctiletí, kluci i holky, se o hody starají. Staví tedy májku, pořádají hodovou zábavu a v neděli chodí po obci.

Pokud jde o samotné chození, hodinku jsem se ho účastnil, moje svědectví není tedy tak úplně dostačující. Navíc jsem byl s hodaři v Malé Vrbce, odkud některá děcka pocházejí.

Hody nejsou v žádném případě věcí celé obce, jde opravdu jen o několik rodin, které většinou mají nějakou spojitost s těmi, kteří hody pořádají. Děcka pořádajícího ročníku se snaží, i když jich je jen několik, není cítit, že by celou tradici brala jen jako povinnost.

Přesto i na nich jsem viděl, že zpívání během hodové obchůzky jim dělalo velké problémy. Nebýt doprovodných muzikantlů, kteří celé hraní i zpívání táhli, panovalo by zřejmě ticho. Je to škoda, ale nejde o nic překvapivého. Taková je holt realita. tady na Horňácku, ale i na Slovácku, spontánnost, hudebnost i zpěv u mladých mizí, atmosféra je občas podobně studená jako panující počasí.

TEXT a FOTO: RB

ps. Brzy připojím ještě popisky k fotkám a několik informací od samotných hodařů...