Sklepy ve Velkých Bílovicích se otevřou v sobotní poledne 8. dubna

Tuto zajímavou informaci jsem našel na stránkách www.idnes.cz
Týká se vinařské akce v sobotu 8. dubna od 12.00 do 19.00 hodin ve Velkých Bílovicích...Sklepy ve Velkých Bílovicích se v dubnu otevřou lidem

Na začátku dubna se návštěvníkům Velkých Bílovic otevře přes dvacet vinných sklepů, kde budou moci ochutnat širokou nabídku jihomoravských vín. Akci s názvem "Ze sklepa do sklepa" pořádá místní spolek vinařů. Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí v České republice.

"Ve Velkých Bílovicích je přes osm set hektarů vinic, devět set pěstitelů vína a také nejvíce soustředěných vinných sklepů u nás, na šest set padesát," tvrdí vedoucí akce František Zapletal, který byl zároveň duchovním otcem myšlenky uspořádat velkobílovické putování za vínem.

Navštívit některý ze 22 vinných sklepů může každý, kdo se do Velkých Bílovic přijede podívat 8. dubna od 12 do 19 hodin. "Termín akce byl stanoven tak, aby vyhovoval co nejširšímu okruhu vinařů i návštěvníků," tvrdí Zapletal.

Podmínkou je také zaplatit vstupné 500 korun. "Návštěvník za to dostane poukaz na víno v hodnotě 300 korun, degustační skleničku, orientační mapu a k dispozici bude i autobus, který zájemce dopraví k jednotlivým sklepům," dodává Zapletal.

Podle Zapletala bude každé vinařství, do kterého návštěvníci zavítají, jiné a jedinečné. "Jak už rozsahem, produkcí, historií nebo majiteli a lidmi okolo. Bude možné nahlédnout takříkajíc do kuchyně každého z vinařů."Víno z Velkých Bílovic směřuje do Prahy

V obci trvale žijí necelé čtyři tisíce stálých obyvatel a takřka každý z nich má s vínem něco společného. Ať už ho pěstuje, prodává nebo jen s chutí pije.

Mezi ty větší pěstitele v obci patří například vinařství Františka a Hany Mádlových "Malý vinař". Ti svým vínem zásobují i renomované pražské restaurace.

"Révu pěstujeme na ploše osmi hektarů a to převážně ekologicky šetrným způsobem," říká František Mádl. "Naše firma se snaží podchytit vlastnosti místní lokality v charakteru svých vín," dodává s tím, že jejich vína jsou méně kyselá a spíše sytě barevná a chuťově harmonická.

Mezi velké pěstitele patří bezesporu i Vinařství Hrabal. "Jsme přesvědčeni, že se i v moravské oblasti mohou vyrábět světová vína," míní Hrabal, který se podle svých slov rozhodl s rodinou vinařství založit nad skleničkou vína. Může se pochlubit i stále relativně vzácnou odrůdou Neronet.


Malí vinaři sází na tradice

Kromě velkých pěstitelů révy se ale v obci vyskytuje i celá řada menších vinařů. Jedním z nich je Igor Vyhňák se svým rodinným vinařstvím, které založil už v roce 1941 jeho děd Vladimír. On sám přibližně 200 let starý sklep převzal až roku 1999, když dostudoval střední vinařskou školu ve Valticích.

Vyhňák se soustředí na výrobu odrůdových a přívlastkových vín, která prodává svým zákazníkům přímo ve sklepě. Nápoj k ochutnání jim podává tradičním moravským koštýřem. "Naše víno kvasí a postupně zraje v sedmdesátiletých dřevěných sudech a poté se lahvuje," říká Vyhňák.

Podobných malých vinařů je v obci mnoho. Někteří dokonce ani neprodávají a pěstují víno proto, že je to jejich koníček. Jak říká sám Vyhňák, vinařstvím se dá těžko uživit. "Je to velká dřina a nebezpečná investice," dodává.Vinný gigant Habánské sklepy

Ve velkých Bílovicích má své sídlo firma vyrábějící vína se značkou Habánské sklepy. Ta patří pod společnost Bohemia Sekt. Podnik dostal svůj název podle Habánů, reformních novokřtěnců původem ze Švýcarska, kteří prosluli jako šikovní vinaři a řemeslníci.

"Celková kapacita našich sklepů činí tři a půl milionů litrů vína," tvrdí ředitel firmy Habánské sklepy Josef Svoboda. O sklep, kde se do každého tanku na víno vejde na 11 tisíc litrů se prý stará jen několik zaměstnanců.

Pro návštěvníka je zajímavá nejen návštěva těchto moderních sklepů, kde víno protéká skleněnými trubicemi. Může se dostat i do archivního sklepa. Na jeho zdech roste modrá plíseň. Některá vína jsou tu tak vzácná, že se ani neprodávají.

"Byl tady slavný závodník Formule 1 David Coulthard. Naše víno mu natolik zachutnalo, že si domů odvezl několik kartonů," usmívá se Svoboda.

Jan Markovič, iDNES