Co psaly noviny o festivalu slováckých filmů

Slovácko ve filmu: přijede Somr
Zkraje března není na vinohradech co dělat a kino zeje prázdnotou. Vše vyřeší festival

Velké Pavlovice - Poloprázdné místní kino a skutečnost, že na začátku března ve vinohradech ještě není co dělat. Co mají společného? Nápad, na nějž přišli obyvatelé Velkých Pavlovic na Břeclavsku - uspořádat filmový festival.

Začne dnes, bude trvat celý víkend. Jeho podtitul je Slovácko ve filmu. Uskuteční se v kině ve Velkých Pavlovicích a o týden později bude mít reprízu ve slovenské Senici. Vinařskému městečku se hned v jeho prvním ročníku povedl skutečný majstrštych. Podařilo se jim na něj přivést hned několik známých herců včetně Ladislava Lakomého a Josefa Somra.

A stačilo málo a měli tady i Josefa Abrháma. „Jé, výborně, to mne těší, že se ozývá rodný kraj,“ reagoval prý Josef Somr, když ho Velkopavlovičtí zvali na svůj festival.

„Hraje v jednom z filmů, které tady budeme promítat, a navíc je to rodák z Vracova,“ vysvětluje důvod zájmu o Josefa Somra Roman Veverka ze Společnosti pro umění Solis Art, která se stala i spolupořadatelem festivalu.

„Pan Abrhám byl také nadšený, slíbil, že přijede, ale pak se kvůli změně v programu natáčení omluvil. Bylo mu to však líto a říkal, že přijede příští rok,“ řekl Vaverka.

Slavnostní zahájení festivalu spojené s vernisáží fotografií ze Slovácka a vystoupením hudebních souborů se koná dnes v osmnáct hodin ve výstavním sále na radnici.

Josef Somr bude s diváky v neděli večer besedovat, Ladislav Lakomý přečte i úryvky z díla Jana Kostrhuna. Na festival přijede také slovenský herec Marián Geišberg a scénárista Břetislav Rychlík.

„Měli jsme obrovské štěstí. Až na pana Abrháma se nám podařilo získat všechny známé herce, které jsme tady chtěli mít,“ říká Vaverka.
Další program se už bude konat v místním kině a večeři hostům připraví místní Vinárna u Kaderků. A pořadatelé doufají, že pak s nimi herci posedí i v jenom z velkopavlovických sklípků.

Kromě filmů, které mají vztah ke Slovácku, diváci na festivalu uvidí i unikátní snímky, které pořadatelé získali z Národního kinematografického archivu. Mimo jiné dokumentární film z šedesátých let o již zaniklých lužních lesích v okolí Pálavy. Diváci tak na festivalu dohromady zhlédnou pět celovečerních filmů, z toho 2 dětské, a dvanáct dokumentů.

MF DNES, Helena Vaculová
Velkopavlovičtí mají festival
Nazvali ho Slovácko ve filmu * Svou premiéru má začátkem března

Herci Josef Somr, Ladislav Lakomý, Josef Abrhám či scénárista Břetislav Rychlík. Ti všichni by měli už brzy přijet do Velkých Pavlovic. Chystá se tady totiž premiéra nového filmového festivalu s podtitulem Slovácko ve filmu.

Velké Pavlovice * Návštěvníci kina uvidí během tří víkendových dnů od třetího do pátého března pět celovečerních filmů a dvanáct dokumentů. „V programu jsou zastoupeny bloky o přírodě, hudebním folklóru, tradicích, dokumentárně-poetické snímky i filmy dramatické, komické a tragikomické. Společným jmenovatelem je život na Slovácku a na moravsko-slovenském pomezí,“ prozradil Roman Veverka ze spolupořádající Společnosti pro umění Solis Art.

Prezidentem festivalu bude populární Josef Somr. Spolu se svými hereckými kolegy by si měl ve velkopavlovickém kině povídat s diváky na besedách. Ty budou doplňovat pestrou nabídku filmů jako je Konečná stanica, Kapitán Korda, Krajinou révového listu, Ani smrt nebere, Pětka s hvězdičkou či Opera ve vinici. Chybět nebudou ani dokumenty o lužním lese, údolí Dyje, vinařských stezkách, verbuňku a dalších krásách Slovácka.

„Slovácko je svérázným a pozoruhodným krajem, a to jak svou atmosférou a přírodou, tak lidmi, jejich životy a kulturou. Proto se stalo námětem mnoha filmů a dokumentů, prostorem, kam bylo zasazeno umělecké ztvárnění nejednoho osudu,“ řekl Veverka. Zatímco nejstarší festivalový snímek pochází podle jeho slov ze šedesátých let, nejnovější vznikl teprve před dvěma lety.“

Doprovodný program obstará výstava Slovácko ve fotografii. A také vystoupení žesťového kvintetu Alyjazz, cimbálového tria Rivus a mužáckého sboru z Velkých Pavlovic. Další víkend se pak ojedinělý filmový festival přesune do slovenské Senice.

Nový život, Michal Šupálek


Ani hvězdy moc lidí na festival do Pavlovic nepřitáhly
Velké Pavlovice - Plán to byl smělý, ale zajímavý nápad se s velkým úspěchem nesetkal.

Na prvním ročníku filmového festivalu, který se o uplynulém víkendu uskutečnil ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku a jehož téma znělo Slovácko ve filmu, byla na jednotlivých projekcích průměrná návštěvnost asi třicet lidí. I přesto, že organizátoři na přehlídku pozvali i slavné herecké osobnosti: Josefa Somra, Ladislava Lakomého nebo režiséra Břetislava Rychlíka.

„Netuším, čím to je. Reklamu jsme měli, myslím, dobrou. Po Pavlovicích jsme vyvěsili čtyři sta plakátů, nechali jsme to vyhlašovat i místním rozhlasem,“ diví se malému zájmu lidí o festival organizátor Roman Veverka.

Třeba v sobotu po šesté večer odcházelo z místního kina s kapacitou dvě stě padesát míst sotva dvacet diváků. „Uspořádat tady festival mi přijde úžasné. Téma se mi líbilo, byla jsem na dopoledních i odpoledních projekcích,“ řekla například Eva Kovaříková, když zrovna odcházela z kina. Jenže podobné zaujetí pro festival projevilo jen málo lidí z Velkých Pavlovic a okolí.

Roman Vaverka s kolegy chtěl změnit zejména fakt, že sál místního kina bývá při filmových projekcích poloprázdný. „Návštěvnost vypadá podobně jako jiné dny. Dost se divím tomu, že lidé nepřišli. Je zima, lidé nemají co dělat, možná je to nějaká souhra okolností,“ posteskl si při pohledu do poloprázdného sálu.

„Pavlovice mají tři tisíce obyvatel. Říkal jsem si, že by na každou projekci mohlo přijít alespoň sto lidí, to bych považoval za úspěch. Ale bohužel nedorazila ani polovina,“ dodal.

Za tři dny filmová přehlídka nabídla pět celovečerních filmů a dvanáct dokumentů. Společným jmenovatelem všech byl život na Slovácku. Snímky měli organizátoři půjčené z Národního kinematografického archivu v Ketkovicích na Brněnsku.

Na uspořádání festivalu dostali organizátoři asi padesátitisícový grant z fondu Evropské unie a díky němu neprodělali. Pokud se jim znova podaří získat peníze, chtějí uspořádat příští rok i druhý ročník. „Přestože akce nebyla tak navštěvovaná, jak jsem čekal, mám pocit dobře udělané práce. Pokud to půjde, budeme se snažit přehlídku udržet,“ dodal Roman Veverka.


MF DNES, aturo (jan)
Slovácko ve filmu: herci přijeli, diváci ne
Největší zájem sklidil dokument o zaniklém lužním lese

Paradox provázel první ročník filmového festivalu Slovácko ve filmu ve Velkých Pavlovicích na Hodonínsku. Pořadatelům se podařilo přivést hned několik známých herců včetně Josefa Somra a Ladislava Lakomého. Na pohodlnost lidí ale byli krátcí.

Velké Pavlovice * I když Velkopavlovičtí avizovali třídenní festival dopředu kde se dalo, zůstala v sále velkopavlovického kina při promítání nakonec spousta sedadel prázdných. „Čekal jsem víc lidí. Trošku jsem sázel na to, že to osloví fajnšmekry, kteří přijedou i z větší dálky na celý víkend,“ přiznal Roman Veverka z pořádající společnosti Solis Art. Město, jako spolupořadatel, zaštítilo chod festivalu a poskytlo prostory kina a radnice. Peníze na festival dostali z fondu Evropské unie.

Slavnostní zahájení festivalu spojené s vernisáží fotografií ze Slovácka slibovalo slavný začátek. Nechyběl herec Ladislav Lakomý, který přečetl úryvky z díla Jana Kostrhuna Nevěsty z Moravy. S troškou rozpaků se o hodinu později na prvním představení v kinosále, filmu Posledná stanica, měřila pouhá dvacítka diváků. O to uvolněněji ale probíhala beseda s režisérem filmu Jiřím Chlumským a slovenským hercem Mariánem Geišbergem. „Festival je skvělý nápad, škoda jen takové malé návštěvnosti,“ mluvil za většinu diváků Tomáš Sadílek z Břeclavi.

Vedle pěti celovečerních filmů, jejichž společným jmenovatelem byl vztah ke Slovácku, bylo k vidění také dvanáct dokumentů. Většinu unikátních snímků zapůjčil Národní kinematografický archív. Nejvíce zvědaví byli lidé právě na blok dokumentů Řeky a lužní lesy. „Promítají tu dokument o zaniklém lužním lese pod Pálavou, tak jsem s kamarádem přijel. Celé to pásmo je zajímavé,“ vypráví František Michna z Dolních Věstonic.
Lužní lesy přitáhly i Daniela Krčku, který přijel ze Zaječí: „Jsem jen rád, že se něco takového koná.“ Nápad zaujal i hosty. „Je to zajímavý a přínosný počin. Díky dokumentům je zajímavé konfrontovat, jak se tento kraj proměnil,“ chválil nápad režisér Miroslav Balajka.


Rovnost, Lucie Trsťanová