Z Velké bude vysílat televize

Tento zajímavý článeček vyšel ve čtvrtek 9. února 2006 v regionální příloze Jžní Morava v MF DNES.


Do Velké se stěhuje Digitální náves

Velká nad Veličkou (vha) - Na Slovensko je to z Velké nad Veličkou co by kamenem dohodil. Možná proto mnoho lidí tuto horňáckou vesnici moc nezná. Brzy se to změní. Česká televize totiž připravuje projekt Digitální náves a jedním z deseti míst v zemi, kde se pro něj začnou ještě letos chystat reportáže, je i Velká nad Veličkou.

„Jsem rád, že z celé jižní Moravy tuto možnost dali právě nám. Je to šance, jak Horňácko zviditelnit a ukázat, jak tady žijeme a bavíme se,“ říká Antonín Vrba, který bude reportáže pro televizi připravovat.

„S kamerou zacházet sice neumím, ale s fotoaparátem mám dost zkušeností, tak to snad nějak zvládnu. Navíc mi slíbili, že půjdu na školení a naučí mě to. Nekývl jsme na to kvůli penězům, ale byla by škoda, kdybychom tuto nabídku nevyužili,“ říká Vrba.

Toho, že by nenašel ve vesnici v podhůří Bílých Karpat dost zajímavých námětů na reportáže, se neobává. „Konají se tady Horňácké slavnosti i další zajímavé akce a nebudu natáčet jen tady, ale budu zajíždět i do okolí,“ slibuje.

Na tom, že se v místě děje řada akcí, má ovšem velkou zásluhu právě Vrba. V minulosti například vedl výpravu chlapů v horňáckých krojích do Rakouska, Maďarska i na Ukrajinu a nostalgicky přitom vzpomínali na to, jak se kdysi vydávali za prací do Uher jejich dědové i pradědové. Vždy mezi sebe brali také muzikanta Vladimíra Mertu. A vloni přišel s další novinkou, soutěží o krále slováckej klobásky.